6 °C

Reel kesimin güveni ekimde azaldı

TCMB verilerine göre, ekim ayında reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0.7 puan azaldı. Mevsimsellikten arındırılmış endeks ise bir önceki aya göre 2.1 puan arttı

Reel kesimin güveni ekimde azaldı

İSTANBUL - Reel kesim güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 0.7 puan azalarak 106.9 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2.1 puan artarak 110.1 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir" denildi.

Reel kesim güven endeksi 2013 yılı boyunca 100 seviyesinin üzerinde kalırken, ocak 2014'te görülen 101.4 değeri 2012 aralık ayından beri en düşük seviye olmuştu.

Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm; 100'den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap