9 °C

Rusya'dan Türk gıda ürünlerine sıkı denetim

Rusya Tarım Bakanlığı Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerine yönelik denetimi sıkılaştırdığını açıkladı. Ambargonun ise gündemde olmadığı iletildi.

Rusya'dan Türk gıda ürünlerine sıkı denetim

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerine yönelik denetimlerin sıkılaştırılacağını açıkladı. Öte yandan Türkiye’ye gıda ambargosunun hükümetin gündeminde olmadığı ve bu konunun kabinede tartışılmadığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada bakanlığın araştırmalarına göre Türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerinin yüzde 15'inin Rus düzenlemelerine uymadığına dikkat çekilerek, hükümetin gıda güvenliği kurumu Rosselkhoznadzor'a denetimin sıkılaştırılması için talimat verdiği ifade edildi.

Rusya'nın Türkiye'den gıda ithalatı ağırlıklı olarak sebze, meyve ve et ürünlerinden oluşuyor.

Moskova'dan düzeltme

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev’in, gerekirse Türkiye’den yaş meyve ve sebze alımını durdurabilecekleri ve Türkiye’ye gönderilen tahıl ihracatının da başka ülkelere yönlendirebileceği şeklindeki sözlerine Moskova’dan “düzeltme” geldi.

Rus TASS haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi Türkiye’ye gıda ambargosunun hükümetin gündeminde olmadığını ve bu konunun kabinede tartışılmadığını söyledi.

Tkaçev, dün sabah “Rusya ithalatında Türk sebzelerin payı yüzde 20. Sebze ithalatını, öncelikle domatesi İran, Fas, İsrail, Azerbaycan ve Özbekistan sebzeleriyle ikame edebiliriz” demişti.

Batı ambargosu Türkiye'ye yaramıştı

Rusya’nın Ukrayna krizi nedeniyle kendisine yaptırım uygulayan ABD, AB, Kanada ve Norveç’ten yaptığı gıda ithalatını 1 yıllığına kesmesi, Türkiye’nin gıda ihracatında önemli artışa yol açmıştı. (Reuters- DHA)

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.