13 °C

Saatlik işgücü maliyeti arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi yüzde 12,3'lük artış kaydetti.

Saatlik işgücü maliyeti arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üçüncü çeyreğe ilişkin 'İşgücü Maliyeti Endeksi' raporunu yayımladı. 

Takv​im etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,3 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 13,3, inşaat sektöründe yüzde 15,4 ve hizmet sektöründe yüzde 11,5 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 17,6 ile B (Madencilik ve taş ocakçılığı) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi

Saatlik kazanç endeksi üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,4 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 13,5, inşaat sektöründe yüzde 15,6 ve hizmet sektöründe yüzde 11,4 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 15,6 ile F (İnşaat) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi aynı dönem yüzde 12,1 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 12,5, inşaat sektöründe yüzde 14,8 ve hizmet sektöründe yüzde 11,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 25 ile B (Madencilik ve taş ocakçılığı) sektöründe gerçekleşti

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.