25 °C

Sabancı: STK'larda güç sadece para değil

Sabancı, "Hibe Programları ile sadece hibe desteği değil, bilgi ve deneyimlerimizi de paylaşıyoruz. Güç para değildir. Güç, etkin çalışmaktır. Biz de Türkiye'deki sivil toplumun güçlenmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz" dedi.

Sabancı: STK'larda güç sadece para değil

Sabancı Vakfı, Hibe Programları kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarını 13 Ekim tarihinde İstanbul'da gerçekleşen "Ekim Zamanı Deneyim Paylaşım" toplantısında buluşturdu.

Sabancı Center'da düzenlenen toplantıda, 2015-2016 döneminde Sabancı Vakfı'ndan hibe alan 8 sivil toplum kuruluşu deneyimlerini paylaştı. Hibe Programları kapsamında Sabancı Vakfı'nın maddi desteğinin yanı sıra bilgi ve tecrübe desteğini de alan sivil toplum kuruluşları (STK), yeni öykülere ilham vermek üzere, Türkiye'nin dört bir yanında hayata geçirdikleri kadın, genç ve engelli projelerinin öykülerini paylaştı. Sabancı Vakfı'nın 11 yıl içinde 126 projeye verdiği hibe tutarı 12,5 milyon TL'yi aştı.

Toplantıdaki konuşmasında Hibe Programları kapsamında bugüne kadar Türkiye'nin 72 ilinde 700 bini aşkın insanın hayatında olumlu bir iz bıraktıklarını söyleyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Değişen ve dönüşen hayatlar her engelin aşılabileceğine dair bize umut ve güç veriyor. Ekim ayı, ekme ayı. Toprakla tohumun buluştuğu ay. Bugün yeni bir yola çıkıyoruz. Böyle bir günde yeni başlangıçlar yapmaktan ve yaptığımız işlerin güzel sonuçlarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

"Ülkemizin geleceği için STK'ların etkin çalışması çok önemli"

Sabancı Vakfı olarak 42 yıldır Türkiye'de eğitime, kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak, bireylerin hayatında fark yaratmak için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Güler Sabancı, "2006 yılında vakfımız yeniden yapılandı ve yeni stratejimizi geliştirmek için çalışmaya başladık. Bir taraftan bizim gibi belli bir birikime gelmiş vakıfların dünyadaki çalışmalarını izlerken, bir taraftan da kendi güçlü ve geliştirebileceğimiz yanlarımıza baktık. Birikimlerimizin bize yeni bir yol haritası çizmeye fırsat verdiğini gördük.

'Sivil toplum örgütlerine, daha etkin çalışabilmeleri, dokundukları yerde fark yaratabilmeleri için destek olmak' rolünü de benimseyerek Hibe Programlarını başlattık. Hibe Programları ile sadece hibe desteği değil, bilgi ve deneyimlerimizi de paylaşıyoruz. Güç para değildir. Güç, etkin çalışmaktır. Biz de Türkiye'deki sivil toplumun güçlenmesi ve desteklenmesi için çalışıyoruz. Kadın, genç ve engellilerin toplumsal hayata katılımları, sosyal ve ekonomik alanlarda fırsat eşitliğine sahip olmaları konularında STK'ların yürüttüğü projeleri destekliyoruz" dedi.

Sabancı, "Sivil toplum örgütlerinin etkin çalışması, demokrasimiz için, ülkemizin geleceği için çok önemli. Bu yolculukta bizimle olan, yanımızda olan herkesin ve tüm Ekim Zamanı projelerinin yolu açık olsun" diyerek sözlerini bitirdi.

 

EKİM ZAMANI TOPLANTISINDA DENEYİMLERİNİ PAYLAŞAN KURUMLAR VE PROJELERİ

PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ KURUM

PROJE ADI

Down Sendromu Derneği

Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum

Gündem Çocuk Derneği

Büyüteç: Ayrımcılıkla Mücadelede Etkili Araçlar

Eğitimde Görme Engelliler Derneği

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi

Mardin Kültür Derneği

Tiyatro Hepimiz İçin

Muş Kadın Çatısı Derneği

Çocuk İstismarına Dur De 2

S.S. Yaşam Kadın, Çevre, Kültür, İşletme Kooperatifi

Van’da Çocuk Evlilikleri ile Mücadele

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği

Genç Ses

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği

Engelli Hakları İzleme Grubu 3

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap