10 °C

”Sabit numara tahsisi ve numara taşıma çıkmalı”

Superonline Genel Müdürü Erkan, Ankara Bilişim Muhabirleri Grubu ile sohbet toplantısı düzenledi.

”Sabit numara tahsisi ve numara taşıma çıkmalı”

 

ANKARA - Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, telekomünikasyon alanında serbestliğini sağlanabilmesi için sabit numara tahsisi ve sabit numaraların taşımanın başlaması gerektiğini bildirdi.

Erkan, Hilton Oteli'nde Ankara Bilişim Muhabirleri Grubu ile sohbet toplantısı düzenledi.

Murat Erkan, tüm dünyada özellikle telekomünikasyon alanında rekabet imkanlarının artırılmasına karşın, Türkiye'deki uygulamalarında yavaşlık ve isteksizlik olduğunu öne sürdü.

Erkan, 9 Kasım 2008 tarihinde Elektronik Haberleşme Kanunu'nun çıktığını ve ondan altı ay sonra da sabit telefon hizmetlerinin alternatif operatörlere açılacağına işaret edildiğini anımsatarak şöyle konuştu:

"O tarihte çok önemli bir şey daha oldu, mobil numara taşınabilirliği başladı. 10 Kasım sabahı herkes numarasını taşımaya başladı, herkes taksimetre gibi ölçmeye başladı. Herkeste bu çok büyük heyecan yarattı. Mobil sektördeki bu heyecanı 10 Mayıs sabahı göremedik.

Birincisi, sabit telefon taşıma başlamadı. İkincisi alternatif operatörlerin hiç birisinin kendisine ait bir numarası yok. Numarası tahsis edilmedi. Önce numara olması gerekiyor ki taşınabilsin. Beklentimiz numara tahsisi ve numara taşımanın çıkması. Bir çok yere fiber optik hat döşüyoruz. Orada ne yerel operatör var ne başka biri. Müşteri, 'Bana numara ver' diyor. Numara tahsis edilmediği için ne numara verebiliyoruz ne de taşıyabiliyoruz."

Durum tespiti için 11 Mayıs sabahı yaklaşık 20 müşterinin numarasını taşımak için imzaladığı başvuru formunu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna götürdüklerini anlatan Erkan, yönetmelik olmadığı için başvurularının iade edildiğini bildirdi

Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) ile ilgili düzenlemeyi de beklediklerini belirten Erkan, bakım maliyeti konusunun da kendileri için önemli bir sorun olduğunu söyledi. Türk Telekom'un "Hesaplı Hat" için sabit ücreti 7 lira olarak belirlediğine işaret eden Murat Erkan, bu rakamın "Standart Hat" için 11,5 ve YAPA için 17 lira olarak hesaplandığını söyledi. Bakım maliyetlerinin tarifeye göre değişmeyeceğine dikkati çeken Erkan, "Müşteri neden 7 lira ödemek varken 17 lira ödesin ki? Bu rakamın sabitlenmesi gerekiyor" görüşünü dile getirdi.

Erkan, "Dünyada pazara giren firmalar belirli süre korunur. Biz korunmak istemiyoruz, eşit olmak istiyoruz. Eğer sabit ücret 7 liraysa, herkese 7 lira olsun. 17 lira olursa 17 olsun, ama hepimiz diyoruz ki bu 17 lira olursa sabitteki trafik mobile kaçar, buna da dikkat etmek lazım" diye konuştu.

"İpekyolu, fiber yol haline getirmeyi düşünüyoruz"

 

Bir süre önce Tellcom'un Superonline ile bu marka altında birleştiğini anımsatan Murat Erkan, yatırımları devam ettiklerini bildirdi.

Erkan, geçtiğimiz yıl 160 milyon yatırım yaptıklarını, bu yıl sonuna kadar 200 milyon liralık yatırım yapacaklarını ve herkesin "kriz var" dediği dönemde, yatırım oranını yüzde 25 artırdıklarına işaret etti.

"İpekyolu'nu fiber yol haline getirmek gibi bir düşüncemiz de var" diye konuşan Erkan, bu yıl sonu itibarıyla 35 ilde şirketinin fiberoptik altyapısının olacağını söyledi. Sadece İstanbul'da 550 kilometre hat büyüklüğüne eriştiklerini de anlatan Erkan, yıl sonu itibarıyla tüm Türkiye'de 8 bin kilometre hat döşemiş olacaklarını ve yine yıl sonu itibarıyla 500 bin aboneye hizmet verebilecek bir altyapıya sahip hale geleceklerini sözlerine ekledi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.