18 °C

Sabit numara taşıma KOBİ'lere yaradı

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon abonenin olduğu sabit telefon alanındaki numara taşıma izni KOBİ'ler için fırsat oldu.

Sabit numara taşıma KOBİ'lere yaradı

İSTANBUL - Türkiye'de yaklaşık 13 milyon abonenin olduğu sabit telefon alanındaki numara taşıma izni KOBİ'ler için fırsat oldu.

OMS'ten yapılan açıklamaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 9 Mayıs 2009 tarihinde verdiği izin sonrasında 100'den fazla firmanın faaliyet gösterdiği yeni bir alan oluştururken, bu alanda çalışan numara taşıma firmalarının büyük çoğunluğunun ve bu hizmeti alan işletmelerin KOBİ'lerden oluşması dikkat çekiyor.

BTK'nın sabit numara taşımaya izin vermesiyle KOBİ düzeyindeki ses operatörleri büyük hız kaydederek kurumsal şirketlere büyük avantajlar sağlamaya başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OMS Telekom Genel Müdürü Fatih Özdemir de Türkiye'de 13 milyon sabit numara olduğunu belirterek, numara taşıma için çok büyük bir pazar bulunduğunu, Almanya'da bu iş başladığında Deutsche Telekom yüzde 50 pazar kaybettiğini kaydetti. 

Mobil operatörlerdeki numara taşıma yavaşlarken, BTK'nın izin vermesiyle birlikte sabit numara taşımanın hız kazanmaya başladığını ifade eden Özdemir, bireysel bazda numara taşıyanlar olmasına rağmen daha çok çağrı merkezleri, yüksek ölçekli firmalar, hastaneler, yoğun trafiği olan özel kurumsal müşterilere yönelik hizmet verdiklerini bildirdi. 

Özdemir, yüzde 100 Türk sermayeli olan OMS Telekom'un, aylık 2 milyon dakika ses üretimine ulaştığını aktararak, "Kurulduğumuz 2011 yılının sonunda 500 bin dakika ses üretir konumdaydık. 2012 yılı sonunda ise 1 milyon dakikaya ulaştık. Şu anda ise yıl bitmeden 2 milyon dakika ses üretimi gerçekleştirir olduk. Yıl sonuna kadar 3 milyon dakikayı aşmayı hedefliyoruz. Yani her yıl katlanarak büyüyoruz" dedi.

Şu anda bireysel kullanıcılara hitap etmeyen uygulama hakkında bilgi veren Fatih Özdemir, şunları kaydetti:

"Bizim yaptığımız numara taşıma sistemi kurumsal müşteriler için geçerli. Yani bünyesinde en az 30 – 40 hat kullanan kurumsal şirketlere hizmet veriyoruz. Tek numara üzerinden yüzlerce hat kullanılmasına imkan tanıyoruz. Örneğin bir numara için operatöre ödenen sabit ücret 25 lira iken, 30 adet numara kullanan bir kurumun aylık sadece sabit ücrete ödeyeceği para 750 lira gibi bir rakama ulaşır. Halbuki numarasını bize taşıyan bir kurum için sabit ücret ortadan kalkıyor. Üstelik görüşme ücretleri de yüzde 50'ye yakın bir avantaj sağlıyor. Ayrıca tek numara üzerinden yüzlerce hat açabiliyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap