30 °C

Sanayide ciro artışı sürüyor

Sanayi Ciro Endeksi şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 artış gösterdi. En yüksek artış madencilik sektöründe gerçekleşti.

Sanayide ciro artışı sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayına ilişkin Sanayi Ciro Endeksi verilerini paylaştı. Sanayi cirosunda bir önceki aya göre sınırlı bir artış yaşandı. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeksteki artış yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 artış gösterdi.

Bir önceki yıla göre yüzde 22 artış

Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,3 arttı Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 36,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 22 artış yaşadı.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 11,4 ile dayanıklı tüketim malında gerçekleşti.

En yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 35,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 12,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 11,4 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.

En fazla düşüş makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde 18,7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 4,5 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap