Selzedelerin su faturası ertelenecek

Konut ve iş yerlerinin su faturaları taksitlendirilebilecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, sel felaketinden zarar gören konut ve iş yerlerinin su faturalarının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesini karara bağladı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı toplantılarının ilk birleşimi Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

Toplantıda, sel felaketinden zarar gören konut ve iş yerlerinin su faturalarının gözden geçirilmesi yönündeki yazılı önergeler ele alındı. "Teklif karar" olarak görüşülerek oy birliğiyle kabul edilen önergeye göre; kamu kurumlarınca selden zarar gördüğü tespit edilen konut ve iş yerlerinin su faturaları mümkünse tahsil edilmeyecek ya da ertelenecek veya taksitlendirilecek. Önergeyle mağdur vatandaşlara bu konuda kolaylık sağlanması için İSKİ Genel Kurulu'na yetki verildi.

Bu arada, yine selden zarar gören konut ve iş yerlerindeki doğalgaz faturalarının da benzer bir şekilde yapılandırılması yönünde verilen bir başka yazılı önerge de Başkanlık Makamına havale edildi. İGDAŞ faturalarıyla ilgili son kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verecek.

Bayramda toplu taşıma 'indirimli'

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ramazan Bayramı boyunca İstanbul'daki toplu ulaşımın yüzde 50 indirimli olmasına karar verdi. Bu kapsamda üç günlük bayram süresince İETT otobüsleri, şehir hatları vapurları, metro, tramvay, hafif metro ve fünüküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

İETT, İDO ve Ulaşım AŞ'nin bayramdaki akaryakıt giderlerinin Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanması için anlaşma yapılması yönünde Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a yetki de verildi.

Öte yandan, toplantıda, okulların açılacağı 24 Eylül Perşembe günü 06.00-13.00 saatleri arasında ilk ve orta öğretim öğrencilerine toplu taşım araçlarının ücretsiz olması da karara bağladı.