9 °C

SGK: Destek primine sınırlama yok

Sosyal Güvenlik Kurumu, 59 yaş ve üstünde olan emeklilerden sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini sağlayacak bir çalışmanın bulunmadığını bildirdi.

SGK: Destek primine sınırlama yok

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirilmesi ve bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini sağlayacak herhangi bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sosyal güvenlik destek primi kesintisi hakkındaki haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, son günlerde bazı basın – yayın organlarında yer alan haberlerde "emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirileceği, bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmeyeceği" haberleri yer aldığı belirtilerek, bu haberlerin hiçbir gerçeklik dayanağı olmadığı vurgulandı.

Sosyal güvenlik destek primi uygulamasının, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar yönünden, 1999 yılında 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununa eklenen Ek-20.madde ile getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların veya daha sonra çalışmaya başlayanların, sosyal yardım zammı dâhil tahakkuk eden aylıklarından, aylığın bağlandığı veya tekrar çalışmaya başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren, çalışmalarının sona erdiği aya kadar yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesileceği hükmü getirildiği hatırlatıldı.

Sosyal güvenlik destek primi oranının, 1 Ekim 2008 tarihine kadar yüzde 10 olarak uygulandığını belirten SGK'nın açıklamasında, "1 Ekim 2008-31 Aralık 2008 tarihleri arasında yüzde 12 olarak uygulanmış ve takip eden her yılın Ocak ayında bir puan artırılmıştır. Ancak bu oranın yüzde 15’i geçemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme uyarınca halen yüzde 15 olarak uygulanmaktadır” denildi.

Uygulama mevzuata göre yürütülüyor

Sosyal güvenlik destek primiyle ilgili uygulama mevzuat hükümlerine göre yürütüldüğüne dikkat çeken SGK, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirilmesini ve bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini sağlayacak herhangi bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.