10 °C

Soma A Termik Santrali satılmayacak

Soma A Termik Santrali özelleştirme kapsamından çıkarıldı

Soma A Termik Santrali satılmayacak

ANKARA  - Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Soma A Termik Santrali'nin  özelleştirme kapsamından çıkarılmasını kararlaştırdı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ÖYK kararına göre, ÖYK’nın 30 Mayıs 2003 tarihli kararıyla kapsama alınan Soma A Termik Santrali özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

Karar uyarınca ayrıca, özelleştirme kapsamında olan Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş (SEAŞ), Tunçbilek Santrali ile Bursa Linyit İşletmelerine (BLİ) ait taşınmazlar ile iki maden sahası özelleştirme kapsamına alındı.

Karara göre ayrıca, Soma A Termik Santrali tarafından kullanılan taşınmazlar hariç Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ) tarafından kullanılan taşınmazlar, EÜAŞ’a ait Tunçbilek Termik Santrali tarafından kullanılan taşınmazlar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na (TKİ) ait Bursa Linyitleri İşletmesi (BLİ) tarafından kullanılan taşınmazlar, TKİ adına kayıtlı bir maden sahası ile EÜAŞ adına kayıtlı bir maden sahası özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Özelleştirme kapsam ve programına alınan taşınmazlar ile maden sahaları işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek. İşlemlerin 31 Aralık 2016’ya kadar tamamlanması öngörülüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.