SON DAKİKA: Asgari ücrete ara zam var mı? Vedat Işıkhan'dan milyonları ilgilendiren açıklama!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret ve emeklilere temmuz ayında ara zam yapılmayacağını açıkladı. Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde ara zam konusundaki tartışmalara son noktayı koydu. Işıkhan, "Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek" dedi. Peki, asgari ücretli ve emekliye temmuzda ara zam var mı?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Asgari ücret ve emekli maaşlarına ara zam yapılıp yapılmayacağı gündemde tartışılan başlıklardan biri olmayı sürdürüyor. Milyonlarca çalışanın merak ettiğini "asgari ücrete ara zam var mı" sorusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın son dakika açıklamasıyla yanıt buldu. 

Işıkhan, "Temmuzda asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?" sorusu üzerine, "Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak" değerlendirmesinde bulundu.

En düşük emekli aylığı artacak mı?

En düşük emekli aylığının asgari ücrete çıkarılması yönünde beklentilerin olduğunun ifade edilmesi üzerine Işıkhan, "Biliyorsunuz en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam düşünmüyoruz" diye konuştu.

Emekli maaşlarına ara zam yapılacak mı?

Emekli maaşlarına yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna Işıkhan, "Yok, hayır. Özellikle emeklilerin refahlarının artırılması benim en temel sorumluluğum. Sadece ekonomik refahtan değil sağlık ve diğer boyutları da düşünmem lazım. Bu çerçevede emekliler yılını gerçekleştireceğiz" karşılığını verdi.

Emeklilere yönelik düzenlemeler

"2024 yılı emekliler yılı olarak ilan edildi. Bu konuda çalışmalar var mı?" sorusu üzerine Işıkhan, birçok bakanlık ve özel sektör kuruluşu ile hazırlanan protokoller üzerinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu konularda belli bir noktaya geldiklerini söyledi.

Işıkhan, yakın zamanda basın mensuplarını da davet edip bu konuda bir lansman gerçekleştireceklerini belirterek, "Yaklaşık 15-20 gün içerisinde elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek her çalışmayı paylaşacağız" sözlerini sarf etti.