8 °C

Taraftarların gözdesi: "renkli karides"

Taraftarların gözdesi: "renkli karides"

ANTALYA - Antalyalı bir girişimcinin ürettiği sarı, kırmızı, lacivert, beyaz ve siyah gibi renklerde karidesler, özellikle taraftarın ilgisi çekiyor.

20130524.122807_ozl_ant_karides-(1)_2150248.jpg

[PAGE]

Girişimci Timur Eker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'nın Hannover kentinde 3 yıl önce katıldığı evcil hayvan fuarında gördüğü renkli karideslerin ilgisini çektiğini ve alıp hobi amacıyla Antalya'daki evinde akvaryumda beslemeye başladığını söyledi.

20130524.122814_ozl_ant_karides-(2)_2150249.jpg
Renkli karidesleri gören arkadaşlarının da çok beğendiklerini, almak istediklerini anlatan Eker, bunun üzerine renkli karides üretim çiftliği kurmaya karar verdiğini belirtti.
Kurduğu tesiste renkli karides üretimine başladığını ifade eden girişimci, yılda 100 bin civarında karides ürettiğini bildirdi. Eker, doğada çok fazla bulunmayan renkli karideslerin tesislerinde renk mutasyonlarının ıslah edilmesi sonucunda elde edildiğini kaydederek, "Farklı renklerdeki karides ve kerevitleri ayrı havuzlarda üretiyoruz. Renkli karides, dünyada 15 yıldan bu yana üretiliyor. Balık besleyenler renkli karidesleri görünce önce şaşırıyor ancak bakımının balığa göre kolay olması ilgiyi artırıyor" dedi.

[PAGE]

İki farklı renkte karides, aynı akvaryumda
Eker, ürettikleri karideslerde tüm takımların renklerinin bulunabileceğini ancak en fazla sarı, kırmızı, lacivert, siyah ve beyaz renklerin tercih edildiğini ifade ederek, "Özellikle taraftarlar, takımlarının renklerini akvaryumda görmek istiyor. İki farklı renk karidesin akvaryumda dolaşması insanların hoşuna gidiyor. Galatasaray'ın şampiyon olmasından sonra sarı ve kırmızı renklerdeki karides talebinde büyük artış oldu" diye konuştu.
Timur Eker, 30 çeşit karides türünden üretim yaptığını, renkli karideslerin tanesini 1 ile 35 lira arasında değişen fiyatlarla sattığını kaydetti. Eker, tesisinde ayrıca beyaz ve mavi renkte kerevit de ürettiğini söyledi.

20130524.122821_ozl_ant_karides-(3)_2150250.jpg

[PAGE]

20130524.122828_ozl_ant_karides-(4)_2150251.jpg
Karideslere yurt dışından da talep geldiğini ancak yurt içindeki talebi ancak karşılayabildiği için gönderemediğini belirten Eker, "Önümüzdeki aylarda üretimi artırarak yurt dışına göndermeye başlamayı planlıyorum. Satışlarımı genellikle internet ortamından yapıyorum. İnsanlar arkadaşına, eşine hediye olarak gönderebiliyor" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap