6 °C

”Tekstil sektöründe büyük kriz yaşanıyor”

Konukoğlu, zorlu rekabet ortamında ayakta kalmak için bazı önlemlerin alınması gerektiğini belirtti

”Tekstil sektöründe büyük kriz yaşanıyor”

ADIYAMAN - Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, zorlu rekabet ortamında ayakta kalmak için bazı önlemler almak gerektiğini bildirdi. Konukoğlu, "Bu kapsamda ilk göz ağrım olan Gaziantep fabrikamı kapadım. Bu yüzden de 27 milyon dolar tazminat ödedim" dedi.

Adıyaman'da yaşanan işten çıkarma olaylarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Konukoğlu, tekstil sektöründe Uzak Doğu kaynaklı büyük bir kriz yaşandığını, iplik başta olmak üzere Çin, Hindistan ve Pakistan'dan çok ucuza büyük miktarlarda tekstil ürünleri işal edildiğini söyledi. Konukoğlu, Türkiye'de de işçilik başta olmak üzere maliyetlerin çok yüksek olduğunu, bunun da özellikle emek yoğun sektörleri olumsuz etkilediğini ifade etti. Konukoğlu, şöyle konuştu:

"Türk tekstil sektöründe, bu nedenle çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Zorlu rekabet ortamında ayakta kalmak için bazı önlemleri almak gerekiyor. Bu kapsamda ilk göz ağrım olan Gaziantep'i kapadım. Ama, Adıyaman OSB'deki fabrikamız halen açık. Bu yüzden de 27 milyon dolar tazminat ödedim. İnsan fabrikasını kapatır mı? Kar olmazsa ne yapalım?"

"Eskisinden daha çok işçi çalıştırıyoruz"

Rekabet güçlerini artırmak için teknolojiye yatırım yaptıklarını vurgulayan Konukoğlu, yeni teknolojiye ayak uydurmak için üretime ara verdiklerini ve işletmelerde revizyon çalışmalarının devam ettiğini anlattı. Abdulkadir Konukoğlu, şunları söyledi:

"İleride tekstil sektöründe işler açıldığında ve stoklar eridiğinde, ayrılmak zorunda kalan ve hepsi de evlatlarımız olan 300 dolayında çalışanımız başta olmak üzere Gaziantep kadar önem verdiğimiz Adıyaman'da tekstil sektöründeki istihdamımızı artıracağız. Sanko başta olmak üzere, istihdam yaratan sanayi tesislerinin Adıyaman ekonomisi ve sosyal yaşamı için önemini biliyoruz. Ben zaten, yarım Adıyamanlıyım. Ama şu anda eskisinden daha çok işçi çalıştırıyoruz."

Yeni yatırım sahalarının oluşması için 100 milyon dolar harcadıklarını kaydeden Konukoğlu, "Tekstilde yaşanan krizden sonra yeni yatırımlar yapmaya başladık. 2011 yılında da üretim yapmaya başlayacağız. Böylelikle yeniden Adıyaman'da işçi alımları da olabilecek" dedi. Her önüne gelenin rahatlıkla işalat yaptığını belirten Konukoğlu, "Türkiye'de çok büyük stok var. Ambalaja koyamıyoruz. Ama yılın üçüncü çeyreğinde işalatta alınacak karardan sonra işalat zor olacak. Elimizdeki stokları bitirmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap