8 °C

TESK: KOBİ'lere 'destek'te süre uzatılmalı

TESK Başkanı Palandöken, KOBİ'lere sağlanan ilk yıl ödemesiz 50 bin lira kredi için beklenenden fazla talep olduğunu belirterek, başvuru süresininin cuma gününe kadar uzatılmasını istedi.

TESK: KOBİ'lere 'destek'te süre uzatılmalı

Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlardan biri de KOBİ'lere 50 bin lira, ilk yı ödemesiz ve 3 yıl vadeli kredi verilmesiydi. KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği adlı krediye başvurular pazartesi günü başladı ve yarın akşam sona erecek. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bu sürenin cuma gününe kadar uzatılması gerektiğini ve krediden yararlandırılacak kişi sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Krediden yararlanmak isteyen KOBİ'lerin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması, kayıtlı KOBİ'lerin de veri tabanındaki bilgilerini güncellemenin zaman aldığını, oda ve birliklerde evrak temini için uzun kuyruklar oluştuğunu belirten Bendevi Palandöken, "Üyelerimizin verilen krediden yararlanması için birlik ve federasyonlarımıza genelge gönderdik. Kredi için beklediğimizden fazla bir talep var. Bu yoğunluk karşısında yeteri kadar başvurunun yapılabilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin faydalanması adına sürenin mutlaka 23 Aralık 2016 Cuma 23.59'a kadar uzatılmalıdır. Mevcut yığılmaların önlenmesi için bu süre mutlaka uzatılmalıdır" dedi.

Öte yandan başvuruların yapıldığı http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr yoğunluk nedeniyle tam performansla hizmet veremiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.