11 °C

THY ikram konseptinde önemli değişiklik

Türk Hava Yolları, bu sabahtan itibaren ikramda yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

THY ikram konseptinde önemli değişiklik

THY'de dış hat seferlerinde 2-2,5 saatlik uçuşlara kadar ekonomi sınıfındaki soğuk salata ve meze yerine iç hatlardaki gibi yolcu arasında tost olarak bilinen sıcak sandviç uygulaması başlatıldı.

Tüm dünyada havayollarına azalan talep nedeniyle şirketler kemer sıkıyor. Maliyetlerini düşürmek için farklı uygulamalar yapıyor. Geçen yıl sonunda Rus uçağının düşürülmesi, artından ekonomik küçülme derke 15 Temmuz süreciyle birlikte tarihinin en zorlu dönemecinde olan THY, kış sezonuyla birlikte birçok konuda tasarruf tedbirleri uygulamaya başladı.
THY, geçtiğimiz mayıs ayında ise iç hatlardaki ekonomi ikramlarında kutu servisi kaldırmıştı. Onun yerine yolcularına sıcak sandviç dağıtılırken bu uygulama yolcular tarafından da sevilmişti. Açlığı bastıran, yumuşak hamura sahip peynirli sandviçler artık dış hat seferlerinde de dağıtılmaya başlanacak. Toplam 1,5 saat uçuşlarda sadece sıcak sandviç verilecek.

Sadece sıcak sandviç verilecek hatlar

Soçi, Beyrut, Köstence, Bükreş, Selanik, Karadağ, Atina, Odesa, Dubrovnik, Kherson, Priştina, Üsküp, Tiran, Belgrad, Cluj, Dnipropetrovsk, Kiev, Saraybosna, Sofya ve Varna.

Hem sıcak sandviç hem de kek verilecek hatlar

Astrahan, Budapeşte, Erbil, Hurghada, Ljubljana, Nahçıvan, Prag, Salzburg, Varşova, Bağdat, Batum, Graz, Süleymaniye, Lviv, Napoli, Rostov, Tiflis, Zagrep, Bologna, Kahire, Bakü, Oblasti, Malta, Necef, Şarm el Şeyh, Moskova Vnukovo, Katanya, İskenderiye, Kösice, Minsk, Zaporijya, Stavropol, Vilnius.

Havayolları kemer sıkıyor

Kriz sadece gökyüzünde Türkiye’yi etkilemiyor. Özellikle son iki yıldır pek fazla artamayan yolcu sayısıyla birlikte tüm şirketler kemer sıkıyor. İlk etkilenen alanlardan biri de ikram. Örneğin düşük maliyetli havayollarının çok baskın olduğu İngiltere pazarında yılların British Airways’i ocak ayından itibaren Avrupa uçuşlarında ekonomide ücretsiz ikramı kaldırıyor. Artık yolcular Ryanair, Easyjet’te olduğu gibi ikramı uçakta ücretli satın alacak.

Kaynak: kokpit.aero

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.