9 °C

TOBB ilk 'sefer'ini ocakta yapacak

Gelecek yıl yurt dışında önemli ziyaretlere imza atması beklenen TOBB, beraberindeki iş adamlarıyla birlikte Katar'da iş fırsatlarını görüşecek.

TOBB ilk 'sefer'ini ocakta yapacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine dönük faaliyetleri çerçevesinde, 17-18 Ocak 2017 tarihlerinde Katar'ın başkenti Doha'ya ticari bir sefer düzenleyecek.

TOBB-Katar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde, Katar Başbakanı Shaikh Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al Thani'nin himayesinde düzenlenecek program, yeni işbirlikleri oluşturma ve ticareti artırma amacı taşıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "TOBB olarak, özellikle Körfez Bölgesiyle iktisadi ilişkilerin gelişmesi için yoğun bir gayret içindeyiz.

İş adamlarına davet

Bu süreçte, bir yandan Körfez işbirliği Konseyi Odaları Federasyonu ile çalışırken, diğer yandan da doğrudan Körfez ülkelerinin odalar birlikleri ile yakın işbirliği içindeyiz.

Bu kapsamda Katar'daki fırsatları keşfetmek için iş dünyamızı davet ediyorum" dedi.

Katar programı kapsamında e-ticaret, yatırımların finansmanı, girişimcilik, yenilik, teknolojinin artırılması ve tarım konulu panellerin yer alacağı "2017 2. KOBİ Konferansı" gerçekleştirilecek.

Tarım ve gıda, yenilenebilir enerji, enerji, petrol ve gaz, inşaat ve altyapı, inşaat malzemeleri, sağlık, ilaç ve sağlık ekipmanları, makine ve teçhizat başta olmak üzere çeşitli sektörlerde Türk ve Katar firmaları arasında ikili görüşmeler yapılacak.

En yüksek kişi başı gelir

2,5 milyon nüfusa sahip Katar, satın alma gücü paritesine göre, dünyanın en yüksek kişi başı milli gelirine sahip ülkesi olarak dikkat çekiyor.

Doğal kaynak zengini olan Ülke, dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerine sahip. Katar, 2030 vizyonu ile doğal kaynaklara dayalı ekonomisini bilgiye dayalı ekonomi haline dönüştürmeyi hedefliyor.

Katar, 2022 dünya futbol şampiyonasına da ev sahipliği yapacak. Özellikle altyapı ve inşaat sektörlerinde Türk firmaları Katar'da önemli projelere imza attı.

Türk firmaları Katar'da 13,7 milyar dolar tutarında, toplam 124 projeyi başarıyla gerçekleştirdi. Katar, Türk müteahhitlik firmalarının Ortadoğu'da üçüncü, dünyada ise yedinci büyük pazarını oluşturuyor.

TOBB, Körfez İşbirliği ülkelerinin tamamını kapsayan 'Türkiye-Körfez İş ve Yatırım Forumu'nu, 1-2 Kasım 2016 tarihinde Bahreyn'de gerçekleştirmiş ve Foruma Türkiye'den ve Körfez İşbirliği Konseyi üyesi altı ülkeden yaklaşık 700 firma temsilcisi iştirak etmişti.

Firmalar için katılım koşullar:
http://tobb.org.tr/Sayfalar/Detay.php?rid=2540&lst=DuyurularListesi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap