14 °C

TOKİ'nin eğlence parkına en yüksek teklif '560 milyon YTL'

TOKİ'nin, Halkalı-Atakent'teki eğlence parkı inşaatı için en yüksek teklifi Astay öncülüğündeki girişim grubu verdi

TOKİ'nin eğlence parkına en yüksek teklif '560 milyon YTL'

 

ANKARA - Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Halkalı Atakent'te yaptıracağı uluslararası eğlence ve doğa parkı için düzenlediği ihalenin ikinci aşaması tamamlandı.

İlk ihaleye teklif veren 3 firmadan 2'si, ikinci aşamada tekliflerini yükseltmeyerek elenirken, Astay Gayrimenkul Yatırım öncülüğündeki girişim grubu en yüksek teklifi verdi.

TOKİ'nin Ankara Bilkent'teki merkez binasında yapılan ihalenin ikinci aşamasında, İhale Komisyonu Başkanı ve TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, firmalardan sözlü olarak son tekliflerini istedi. İlk ihalede teklif veren Biat İnş. San. ve Tic. AŞ-Akdağlar Mad. San. ve Tic. A.Ş- Eko Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ile Türkerler İnş. Tur. Mad. Ener. Tic. San.- Makro İnş. Tic. Ltd. Şti.-Durmaz İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, tekliflerini yükseltmeyeceklerini bildirdi.

Astay Gayrimenkul İnş. Yat. Tur. Aş-Özyazıcı İnş. Elek. Mak. Müş. ve Taah. ve San. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ise sözlü turda, 560 milyon YTL'lik gelir beklentisini değiştirmezken, idareye yüzde 1 gelir payı ve ayrıca 73 milyon YTL katkı payı önerdi.

Çağatay Göktayoğlu, tekliflerini artırmayan diğer 2 firmanın elendiğini belirtirken, teklif veren Astay Gayrimenkul öncülüğündeki gruptan, tekliflerini yazılı hale getirerek, son şeklini vermelerini istedi. Bunun üzerine firma temsilcileri, son tekliflerini yazılı hale getirerek, komisyona sundu.

Belenen gelir 585 milyon YTL

Komisyon tarafından açılan teklife göre firma, projeden toplam 585 milyon YTL gelir bekliyor. Sağlanan gelirin bu tutarın üzerine çıkması halinde, TOKİ'ye yüzde 1 gelir payı verilecek. Firma, TOKİ'nin katkı payını da son teklifinde 84 milyon 798 bin 750 YTL'ye yükseltti. Komisyon Başkanı Çağatay Göktayoğlu, teklifi değerlendirdikten sonra karar vereceklerini bildirdi.

Proje ile toplam 1,4 milyon metrekarelik arazinin 1 milyon 241 bin metrekarelik bölümüne doğa ve eğlence parkı yapılması öngörülüyor. Arazinin doğa ve eğlence parkı alanı olarak ayrılan bölümü dışındaki alanlara, 20 bin civarında lüks konut ve iş merkezi inşa edilecek. Proje kapsamındaki parklar, havuzlar, sinemalar, kafeler, büfeler, eğlence ve kültür alanları, ihaleyi kazanan firma tarafından bedelsiz yapılacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.