13 °C

Tüfenkci: Türkiye, yatırım yapanları hiçbir zaman mahcup etmedi

Türkiye, yatırım yapılabilir olma noktasında en avantajlı zamanını yaşadığını ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci “Türkiye'ye güvenerek üretim yapanları, Türkiye hiçbir zaman mahcup etmedi” dedi.

Tüfenkci: Türkiye, yatırım yapanları hiçbir zaman mahcup etmedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarlı, öngörülebilir ve izlenebilir olduğunu belirterek, "Türkiye, yatırım yapılabilir olma noktasında en avantajlı zamanını yaşıyor." dedi.

Tüfenkci, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüfenkci, Kurban Bayramı sonrasında Türkiye gündeminin ekonomi ekseninde şekilleneceğine işaret etti.

Uluslararası arenada Türkiye'nin ekonomik görünümünün güçlendiğini vurgulayan Tüfenkci, ülkenin hedeflerine istikrarlı şekilde ilerlediğini belirtti. Tüfenkci, "Ülkemiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüme performansı yakaladı. Yakında açıklanacak olan ikinci çeyrek verileriyle başarının aynı şekilde sürdüğünü göreceğiz." diye konuştu.

Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğiyle yılın başından bu yana iş gücü piyasasında 1 milyon 819 bin kişilik yeni istihdam yaratıldığını söyledi.

"İmalat sanayisinde çarklar hızla dönüyor"

Türk lirasının, doların uluslararası piyasalardaki hareketiyle uyumlu bir görünüm sergilediğini belirten Tüfenkci, Borsa İstanbul'un, son bir yılda dünyanın en fazla yükselen piyasası olduğunu, imalat sanayisinde de çarkların hızla dönmeye devam ettiğini bildirdi.

Tüfenkci, yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya rağmen Türkiye ekonomisinin istikrarlı, öngörülebilir ve izlenebilir olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, yatırım yapılabilir olma noktasında en avantajlı zamanını yaşıyor. Türkiye'ye güvenerek üretim yapanları Türkiye hiçbir zaman mahcup etmedi. Vietnam ziyaretimizde Uzak Asya'da dahi Türkiye ile iş yapmak isteyen önemli iş adamları olduğunu gördük. Türkiye bu istikrarı 2019'da da koruduğunda 2023 hedeflerine yaklaşma noktasında bir sıkıntı olmayacaktır." dedi.

Bakan Tüfenkci, ihracatın 2017'de atılım gerçekleştirdiğini, temmuzda dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde 40 artarak 34 milyar doların üzerine çıktığını anımsattı.

Güçlü mali duruşun, ekonomik büyümeyi teşvik edici ve ekonomiyi canlandırıcı manevra alanları sağlamak noktasındaki faydasına dikkati çeken Tüfenkci, uzun yıllar düşük seviyelerde tutulan bütçe açığının 2016 yılı sonu itibarıyla milli gelire oranının yalnızca yüzde 1,13 olduğunu belirtti.

Ekonomideki olumlu görünümün sadece finansal piyasalar ve dış ticaretle sınırlı olmadığını dile getiren Tüfenkci, sanayicilerin üretim ve cirosunun artış gösterdiğini, reel sektördeki olumlu gelişmelerin sevindirici olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.