16 °C

TÜİK sanayi ciro endeksini açıkladı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 3,7 arttı

TÜİK sanayi ciro endeksini açıkladı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,7 artış gösterdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.  

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,7 artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; şubatta ocak ayına kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 12,5, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 3,5 arttı. 

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde geçen yılın şubat ayına göre yüzde 0,6 düşüş oldu. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 düşüş gösterdi. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, şubatta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 11,5 ile enerjide gerçekleşti. 

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, şubatta ocak ayına kıyasla en yüksek artış yüzde 67 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu sektörü yüzde 9,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 7,1 ile içeceklerin imalatı izledi. 

Şubatta bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 24,4 ile tütün ürünleri imalatında görüldü. Bunu yüzde 12,2 ile diğer imalatlar ve yüzde 7,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap