10 °C

Tüketici güveni temmuzda arttı

Haziranda 2,8 puanlık düşüş yaşayarak 70 değerine gerileyen tüketici güven endeksi, temmuzda tekrar toparlanarak 71,3'e çıktı.

Tüketici güveni temmuzda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi bültenini yayımladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 oranında arttı; haziran ayında 70 olan endeks değeri temmuz ayında 71,3 oldu.

Bu yıl dalgalı bir seyir izleyen endekste mart-nisan-mayıs aylarında artış kaydedilmiş haziran ayında ise tekrar düşüş yaşanmıştı. 

Tüketici güven endeksi, Temmuz 2017

Hanenin maddi durum beklentisi arttı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artarak temmuz ayında 91,9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi haziran ayında 97,3 iken, temmuz ayında yüzde 1,6 oranında azalarak 95,7 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artarak temmuz ayında 74,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,8 oranında arttı. Haziran ayında 22,1 olan endeks, Temmuz ayında 23,3 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.