9 °C

Tüketici güveni yeniden azaldı

Nisan ayında yüzde 7.9 artan tüketici güven endeksi, mayısta yüzde 3.1 düşüşle 76 değerine geriledi

Tüketici güveni yeniden azaldı

İSTANBUL - Tüketici güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3.1 azalarak 76 değerine geriledi.

Tüketici güveni nisan ayında yüzde 7,9 oranında artış göstermişti. Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeks nisan ayında 78.5 değerini almıştı. Endeks şubat ayında ise 69.2'ye gerileyerek son dört yılın en düşük değerini almıştı.

Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 4,4 azaldı

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,4 oranında azalarak, Mayıs ayında 81,6 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisinde yüzde 4,1 düşüş

Nisan ayında 107 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 4,1 oranında azalarak, Mayıs ayında 102,7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 1,8 azaldı

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Nisan ayında 94,9 olan endeks değeri Mayıs ayında 93,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali aynı kaldı

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. Nisan ayında 26,6 olan endeks, Mayıs ayında da aynı değerde kaldı. Bu durum, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre değişmediğini gösteriyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.