Tüketicilere 4,5G'de kota aşımı uyarısı

TÜSODER Genel Sekreteri Ateş, "4,5G teknolojisinin sahip olduğu hız gereği kullanım kotaları kişiye yeterli olmayabilir. İnternet kullanım yoğunluğu çok olan kullanıcılar, kota aşımı konusunda dikkatli olmalı" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Sekreteri Kerem Ateş, Türkiye'nin 1 Nisan itibarıyla mobil internette 4,5G uygulamasına geçtiğini hatırlattı.

Bu yeni uygulamayla tüketicileri neler beklediği konusunda endişeleri olduğunu belirten Ateş, "Mayıs ayında gelecek faturalar, bu konuyu değerlendirmede önemli olacak. Kullandığımız birçok tarife, kota aşımını uyarmadığı için muhtemelen ayın ortasında paket aşımı söz konusu olabilir. İnternet kotası ve kullanımı için dikkatli olunmalı." diye konuştu.

Ateş, 4,5G teknolojisinden yararlanabilmek için buna uygun bir sim kart, akıllı telefon ve tarifeye sahip olmak gerektiğini aktardı.

Yeni dönemde dikkat edilecek konulara değinen Ateş, "4,5G teknolojisinin sahip olduğu hız gereği kullanım kotaları kişiye yeterli olmayabilir. İnternet kullanım yoğunluğu çok olan, internetten film izleyen, yüksek boyutlu indirme işlemi yapan kullanıcılar, kota aşımı konusunda dikkatli olmalı. Operatörler ise bu konuyla ilgili kullanıcıları bilgilendirmeli." ifadelerinin kullandı.

Kerem Ateş, internet sağlayıcı operatörlerin 4,5G uygulamasına göre tarifeler geliştirerek abonelerini memnun etmelerinin yerinde olacağını dile getirdi.

"Faturalarda sürpriz beklenmiyor"

Ateş, mobil internet sağlayıcı telefon operatörlerinin, internet paketlerinin çabuk tükenmesi halinde oluşabilecek sorunların önüne geçmeye çalıştığını belirtti.

Operatörlerin tarife ve ücretlendirme hakkındaki açıklamalarının "faturalarda sürpriz olmayacağı" yönünde olduğunu söyleyen Ateş, "Bu konuda tüketicinin oluşabilecek mağduriyetini önlemek için çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Etiketler