10 °C

Türk makineleri Amerika pazarında görücüye çıkıyor

Türk makine sektörü ABD'deki IMTS fuarında boy gösterecek

Türk makineleri Amerika pazarında görücüye çıkıyor

Dünya genelinde yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye'nin Makinecileri, en önemli hedef pazarları arasında yer alan ABD'de gerçekleştirilecek Uluslararası Üretim Teknolojileri Fuarı'na (IMTS) katılacak. Son iki yılda yoğunlaşan tanıtım faaliyetleriyle ABD'de büyük ilgi gören Türkiye'nin Makinecileri, dünyanın en büyük sanayi ve üretim teknolojileri fuarlarından IMTS'nin platin sponsorluğunu üstleniyor.

Metal işleme, kaynak ve üretim teknolojisi sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedefl eyen IMTS, 12-17 Eylül arasında dünya genelinde 2 bine yakın katılımcıyı bir araya getirecek. Yüzbinlerce ziyaretçiyi Chicago'da toplayacak IMTS'nin platin sponsorluğunu Türkiye'nin Makinecileri üstlenecek. IMTS'ye 16 firmayla birlikte katılacak Türkiye'nin Makinecileri, mart ayında New Orleans’ta başlayan bu seneki ABD turunu böylece Chicago'da sürdürecek. Chicago'da iki yılda bir düzenlenen IMTS'ye ilk kez MDA bölümünde 2014 yılında katıldıklarını ve buradan önemli işbirlikleri kurarak ayrıldıklarını belirten Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, "Geçtiğimiz kasım ayında Fabtech Fuarı için tekrar geldiğimizde ABD'li dostlarımızın bize ilgisinden büyük mutluluk duyduk. Chicago, makine sektörü ve lojistik imkânları açısından önemli bir merkez. ABD genelindeki potansiyel alt sektörlerin ve eyaletlerin belirlenmesi konusundaki çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Türkiye Ticaret Merkezi açılacak

ABD'nin Select USA programı kapsamında yaptığı tanıtım faaliyetlerini yakından incelediklerini belirten Dalgakıran, Türkiye'de düzenledikleri ABD Pazarı Bilgilendirme Toplantıları ile Türk makine imalat sanayinde yer alan sektör profesyonelleriyle sık sık bir araya geldiklerini belirtti.

Dünyadaki gelişmelerin ABD pazarının önemini artırdığına dikkat çeken Dalgakıran, "Sektör olarak, küresel ölçekte önemli hedefler koyduk ve 2002’den bu yana ihracatımızı 6.5 misli artırdık. Dünya makine ithalatında ilk sırada gelen ABD, sektörümüz için yeni fırsatlar sunuyor. Türk makinelerinin burada gördüğü ilgiden memnunuz ve buradaki iş ortaklarımızla birlikte işbirliğimizi daha da ileri seviyeye taşıyacağız. Bölgede açmayı planladığımız Türkiye Ticaret Merkezi'nin de bu konuda önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

ABD stratejik pazarlar arasında

Avrupa’nın en büyük 6'ncı makine imalatçısı olan Türkiye, makine sektörünün stratejik pazarları arasında ABD'yi üst sıralarda konumlandırıyor. ABD'ye yaptığı makine ihracatını yılın ilk altı ayında yüzde 9.9 artıran Türk makine sektörünün ABD’ye makine ihracatında ilk sıraları türbinler ve turbojetler, hidrolik silindirler, tarım makineleri, silah ve mühimmatlar, klimalar ve soğutma makineleri, motorlar ve aksamları, pompa ve kompresörler, inşaat makineleri ve takım tezgâhları oluşturuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap