8 °C

Türk ürünlerine markalaşma desteği

Türk ürünlerinin yurtdışı pazarlarda tanıtılması amacıyla gerçekleştirilecek tanıtım harcamalarının yanı sıra danışmanlık ile pazar araştırması çalışması ve raporlarına ilişkin giderler de desteklenecek

Türk ürünlerine markalaşma desteği

Türk ürünlerinin yurtdışı pazarlarda tanıtılması amacıyla gerçekleştirilecek tanıtım harcamalarının yanı sıra danışmanlık ile pazar araştırması çalışması ve raporlarına ilişkin giderlere de destek verilecek. 

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®'nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Buna göre, Türk ürünlerinin yurtdışı pazarlarda tanıtılması amacıyla gerçekleştirilecek tanıtım harcamalarının yanı sıra danışmanlık ile pazar araştırması çalışması ve raporlarına ilişkin giderler de desteklenecek. Danışmanlık ve pazar araştırmasına yönelik destekler 27 Ağustos 2014'ten sonra gerçekleştirilen harcamalar için uygulanacak. 

Ekonomi Bakanlığı/ihracatçı birlikleri genel sekreterlikleri tarafından yapılan inceleme neticesinde istenilecek eksik bilgi/belgelerin, 3 ay içerisinde ibraz edilmemesi halinde, söz konusu harcamalar destek kapsamında değerlendirilmeyecek. 

Kasıtlı olarak bilgi ve belge verilmesiyle oluşacak kusur harcama yetkisi verilen şirket tarafından gerçekleştirilmiş ve destek kapsamına alınan şirketin bu kusurun oluşmasında doğrudan bir rolünün olmadığı tespit edilmiş ise harcama yetkisi verilen şirketin yetkisi iptal edilecek ve bu şirket aracılığıyla sağlanmış destekler geri alınacak. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.