12 °C

Türkiye müttefiklerine tüfek satacak

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, tarafından yapılan açıklamada milli imkanlarla geliştirilen MPT-76'nın dost ve müttefik ülkelere de satılacağı belirtildi

Türkiye müttefiklerine tüfek satacak

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, "Tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri tamamen millî imkânlarla gerçekleştirilmiş olan MPT-76’nın seri üretim döneminde, öncelikle silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hafif silah ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir" açıklaması yaptı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca yürütülen Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında karar verilen seri üretim sözleşmesi Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. (Kalekalıp) ile 60 Milyon TL bedelle imzalandı.

SSM'den yapılan açıklamaya göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerine teslim edilecek, ilk etaptaki ihtiyaç olan 35 bin 14 MPT-76’nın tedarik edilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, daha önce Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ile 20 bin MPT-76 üretimi için sözleşme imzalanmıştı.

Kalekalıp ile imzalanan ikinci dönem sözleşmesi kapsamında ise 15 bin 14 adet MPT-76 üretilecek. İlk aşama teslimatları ile birlikte iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri de yapılacak.

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.