15 °C

”Türkiye'de 6 bin 500 ton altın var”

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Üzer, gömülü madenlerin bulunması için hem sığ hem derin sondaj yapılması gerektiğini belirtti

”Türkiye'de 6 bin 500 ton altın var”

 

ANKARA - Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer, Türkiye'de 6 bin 500 ton altın bulunduğunu, bunun 700 tonunun özel sektör ve MTA'nın çalışmalarıyla işletilebilir hale geldiğini ifade ederek, "Türkiye'nin altın potansiyelinin büyük kısmı henüz yerin altında gömülü olarak duruyor. Altınlarımızı mutlaka yerin altından çıkarıp ekonomiye kazandırmamız lazım" dedi.

Gazetecilerin Türkiye'nin altın potansiyeline ilişkin sorularını yanıtlayan Üzer, teorik olarak Türkiye'de 6 bin 500 ton altın olduğunu, bunun 700 tonunu özel sektör ve MTA'nın çalışmalarıyla işletilebilir hale geldiğini söyledi.

Türkiye'nin altın potansiyelinin büyük kısmının henüz yerin altında gömülü olarak durduğunu belirten Üzer, bunun için ciddi bir risk sermayesi gerektiğini, devletin de MTA vasıtasıyla bu riskin bir kısmını üstlendiğini anlattı.

MTA Genel Müdürü Üzer, Türkiye'ye yılda 250 tona yakın altın girdiğini, bunun için de 6-7 milyar dolar civarında bir para ödendiğini, ancak yıllık sadece 11 ton altın üretildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

 "Altınlarımızı mutlaka yerin altından çıkarıp ekonomiye kazandırmamız lazım. Sadece altın değil, diğer madenlerimiz için de böyle. Ülkemizin gömülü madenlerinin önemli bir kısmının yerin altında durduğunu, bugüne kadar yapılan madenciliğin derin olmayan sondajlarla yönetilen bir madencilik olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de ikinci etap madencilik 5-6 senedir başladı. Gömülü madenlerin bulunması için hem sığ hem derin sondaj yapmamız lazım. Yani yerin altını da üç boyutlu işletilir hale getirmemiz lazım."

Türkiye'nin maden varlığının ekonomiye kazandırılmasında özel sektörün de önemli bir yeri olduğunu ifade eden Üzer, "Ülkemizin madenlerinin ortaya çıkarılması sadece MTA'nın aramasıyla mümkün değil, özel sektörün de yatırım yapması lazım" dedi. Üzer, MTA'nın gelecek yıllarda sadece alt yapıya hizmet üretmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap