”Türkiye'de her 100 bin kişiye 131 hemşire düşüyor”

Bakan Akdağ, gazetecilerin bebek ölümlerine ilişkin sorularını yanıtladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

KAYSERİ - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AB ülkelerinde her 100 bin kişiye 740, Türkiye'de ise her 100 bin kişiye 131 hemşire düştüğünü belirterek, "inatla 'Türkiye'de hemşire sayısı, doktor sayısı fazladır, yeterlidir diyenler, bu saçma inatlarından, vatandaşımızı da, hemşiremizi de, doktorumuzu da, sistemimizi de sıkıntıya sokan bu inatlarından vazgeçecekler" dedi. 

Akdağ, partisinin Kayseri Şehir Tiyatrosu'ndaki İl Danışma Meclisi Toplantısı öncesi gazetecilerin bebek ölümlerine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Akdağ, Ankara'daki Büyük Doğumevi olarak bilinen Zekai Tahir Burak Hastanesindeki bebek ölümleri sonrası oluşturduğu 5 kişilik bilimsel komisyonun raporunu 12 Ağustos Salı gününe kadar vereceğini belirtti. 

Bir bebeğin cesedinin kutu içerisinde ailesine teslim edilmesi üzerine başlattıkları soruşturmayı da ayrıca yürüttüklerini ifade eden Akdağ, bu olaydan sorumlu personele de idari yaptırımın uygulandığını anlattı. 

Akdağ, bütün hastaların, çocukların, sağlıkları için en güzelini yapmaya devam edeceklerini kaydederek, "bunu Büyük Doğumevindeki olaydan bağımsız olarak söylüyorum. Çünkü, orayı soruşturan arkadaşlar ne sonuç getirirse ben ona göre hareket edeceğim. Doğrudan orada çalışan insanları, yöneticileri suçlamak da hakkımız değil. Buna ancak incelemeler sonucunda karar verebiliriz" diye konuştu. 

 

"Hemşire yetersizliği var"

Türkiye'de doktor sayısının yetersizliğini birkaç yıl önce dile getirdiğinde kendisine karşı çıkanlar olduğunu ifade eden Akdağ, şöyle devam etti: 

"Bugün Türkiye doktor sayısının yetersizliğinin anlamını çok iyi biliyor. Şimdi gündemde, 2 senedir bunu da konuşuyoruz ama arzuladığımız kadar gündeme getirememiştik. Hemşire yetersizliği var. 

AB ülkeleri ile Türkiye'deki bebek ölümlerini kıyaslayan bazı siyasetçiler var. Bu bir defa yanlış bir kıyaslama. Türkiye'nin kıyaslamasını kendi gelir gurubumuzdaki ülkelerle yapmamız lazım. Kendi gelir gurubumuzdaki ülkelerle kıyaslama yaptığımız zaman, yani orta yüksek gelirli ülkeler deniyor buna, anne ölümleri bu gelir gurubunda 100 binde 90'lardadır. Türkiye'de ise anne ölümlerini yüzde 20'nin altına çekebildik. Yine o gelir gurubunda binde 24 civarında bebek ölümleri var. Türkiye'de bebek ölümlerini binde 20'nin altına çekebildik. Bu kolay olmadı. Ayaküstü bir açıklama istediğinizde bu kadarını anlatabiliyorum. Bunları kamuoyumuzla paylaşacağız." 

AB ülkelerinde her 100 bin kişiye 740 civarında hemşire düştüğünü dile getiren Akdağ, Türkiye'de ise her 100 bin kişiye 131 hemşire düştüğünü söyledi. 

"Geçmişte 'Türkiye'de hemşire sayısının fazla' olduğunu söyleyenlere artık ne demek lazım siz düşünün" diyen Bakan Akdağ, şunları kaydetti: 

"Bugün en büyük gürültüyü çıkaranlar da onlar. Enteresandır. Yani personel sayısının yetersizliğinden bahsettiğiniz zaman, mutlak anlamda bir yetersizlik varsa, bunu bütün Türkiye'ye elinizden geldiği kadar dengeli bir biçimde dağıtmak zorundasınız. Ne yapacağız... O zaman inatla 'Türkiye'de hemşire sayısı, doktor sayısı fazladır, yeterlidir' diyenler, bu saçma inatlarından vatandaşımızı da, hemşiremizi de doktorumuzu da sistemimizi de sıkıntıya sokan bu inatlarından vazgeçecekler. 

Biz geçtiğimiz dönemde YÖK yönetimine bu hususta derdimizi anlatamadık. Bu dönemde yeni YÖK yönetimi meseleyi çok erken anladı, anlatabildik. Hem doktor hem de hemşire sayımızı artırabilmek için çalışma yapacağız."