10 °C

Türkiye'nin ilk sismik araştırma gemisi inşa edildi

İstanbul ve Yıldırım tersaneleri işbirliğiyle inşa edilen "Acergy Merlin" denize indi

Türkiye'nin  ilk sismik araştırma gemisi inşa edildi

İSTANBUL- SNR Holding bünyesindeki İstanbul ve Yıldırım tersaneleri işbirliğiyle Norveçli firma Volstad Shipping AS için 11 ayda inşa edilen ve Türkiye'de yapılan ilk kurtarma ve sismik araştırma gemisi olma özelliği taşıyan "Acergy Merlin" denize indi.

SNR Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, holdinge bağlı İstanbul ve Yıldırım tersanelerinin bir ilke imza atarak, Türkiye'de ilk kurtarma ve sismik araştırma gemisini inşa ettiği açıklandı.

Açıklamada, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan denizaltı kurtarma ana gemisinin (MOSHIP) çok benzeri olan ve yakın donanımlarına sahip bulunan "Acergy Merlin"in, üstün teknolojik donanımıyla Kuzey Buz Denizi'nde her türlü kurtarma ve denizaltı araştırmasında kullanılacağı anlatıldı.

Geminin en üst seviyede teknolojik donanıma ve konfora sahip olduğu belirtilen açıklamada, geminin, bünyesinde bulunan ROV (Remotely Operated Vehicles) denizaltı araştırma aracı ile deniz altında her türlü IMR (Kontrol, Bakım ve Onarım) faaliyetlerini uzaktan kumanda ile yapabilme ve demir atmadan deniz üzerinde uzun sure sabit kalabilme yeteneğine sahip olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca geminin baş tarafında S-92 Sikorsky helikopterleri için dizayn edilmiş helikopter güvertesi bulunduğu da vurgulandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.