15 °C

Türkiye'nin hizmet ihracatı 139 milyar dolara ulaşacak

HSBC Dış Ticaret Tahmin Raporu’na göre, Türkiye’nin hizmet ihracatının yıllık yüzde 7,5 büyüme ile 2030 yılında 139 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Türkiye'nin hizmet ihracatı 139 milyar dolara ulaşacak

dunya.com

Son yıllarda hizmet ihracatında atak yapan Türkiye, 'net hizmet ihracatçısı' konumuna ulaşmış durumda. Türkiye, bugün 50 milyar dolara yakın hizmet ihracatı gerçekleştiriyor. HSBC'nin bugün yayınladığı Dış Ticaret Tahmin Raporu’nda ise Türkiye’nin toplam ihracatında hizmet ihracatı payının 2030 yılında yüzde 27’ye yükseleceği öngörüldü. Yani Türkiye, 2030'da hizmet ihracatından 139 milyar dolar gelir elde edebilir. TİM ise 2023 için 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefi koymuş durumda.

HSBC Grubu’nun Oxford Economics ile birlikte hazırladığı Dış Ticaret Tahmin Raporu'na göre küresel mal ticaretinin yıllık yaklaşık yüzde 6 büyüme ile 2030 yılında 37 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Küresel hizmet ticaretinin ise yıllık ortalama yüzde 7’lik bir büyüme ile 2030 yılında 12,4 trilyon dolar olması bekleniyor.

Türkiye, hizmet ihracatında payını yüzde 27’ye çıkaracak

Uluslararası mal ve hizmet ticareti verilerinin analiz edildiği raporda, işletmeler arası (B2B) ve bilişim teknolojileri (ICT) hizmeti ihracatlarının, küresel hizmet ticaretinde büyümenin lokomotifi olacağı tahmin edilirken, Türkiye’nin jeopolitik konumunun sağladığı avantajla hizmet ihracatı gelirlerinde aslan payının turizm ve ulaşım sektörlerinden gelmeye devam etmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin toplam ihracatında hizmet ihracatı payının 2030 yılında yüzde 27’ye yükselmesi öngörülüyor. 2015 yılında 47 milyar dolar olarak gerçekleşen hizmet ihracatının 2030’da yıllık ortalama yüzde 7,5 büyüme ile 139 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye’nin 2030’da en çok hizmet ihraç edeceği ülkeler

Rapora göre; Türkiye’nin 2030’da en çok hizmet ihraç edeceği ülkelerin sırasıyla Almanya, Çin, Birleşik Krallık, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin olacağı tahmin ediliyor.

TİM İhracat Ödülleri sahiplerini bulduTİM İhracat Ödülleri sahiplerini buldu

Mal ihracatında, makine ve taşımacılık ipi göğüsleyecek

Raporda; Türkiye’nin gerçekleştirdiği mal ihracatında, endüstriyel makine ve taşımacılık ekipmanlarının önümüzdeki yıllarda da ön planda olmayı sürdürmesi bekleniyor. 2021-2030 arasında endüstriyel makine ve taşımacılık ekipman ihracatlarının toplam ihracat büyümesine katkısının yüzde 33’e yükseleceği ve dış ticareti domine etmeye devam edeceği öngörülüyor.

Madencilik, dördüncü en büyük sektör olma yolunda

Öte yandan maden üretimindeki artış ile birlikte maden ürünleri ihracatının tekstil ve ahşabın yerini alacağı ve toplam ihracat büyümesinde dördüncü en büyük sektör haline geleceği tahmin ediliyor.

Rapora göre; Türkiye’nin mal ihracatındaki bu değişimler, Asya’daki büyük gelişmekte olan ülkelere yapılan endüstriyel ve madeni ürün ihracatının yükseliş göstermesi ile birlikte gerçekleşecek.

Mal ihracatında en büyük paya sahip olacak ülkeler

Avrupa’nın 2030 yılına kadar olan süre içerisinde Türkiye’nin ana ihracat rotası olmaya ve mal ihracat gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın ise 2021-2030 yılları arasında Türkiye’nin toplam mal ihracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturarak ihracatta en önemli ikinci bölge olmayı sürdüreceği tahmin ediliyor.

2030 yılında Türkiye’nin mal ihracatında en büyük paya sahip ülkelerin sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Fransa olması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.