8 °C

Ulaştırma Şurası bugün başlıyor

Şuranın ana teması, 'ulaştırmanın her alanında Türkiye'nin dünya standartlarında altyapıya kavuşturulması ve atılımlarına artan bir hızla devam ederek dünya çapında söz sahibi konuma getirilmesi'

Ulaştırma Şurası bugün başlıyor

İSTANBUL – Ulaştırma Bakanlığınca bu yıl 10'uncusu düzenlenen, resmi açılışı bugün yapılacak ve 1 Ekime kadar devam edecek Ulaştırma Şurası'nın ana teması, "ulaştırmanın her alanında Türkiye'nin dünya standartlarında altyapıya kavuşturulması ve atılımlarına artan bir hızla devam ederek dünya çapında söz sahibi konuma getirilmesi" olacak.

"Hedef 2023" parolasıyla gerçekleştirilen şuranın genel koordinatörlüğünü Prof. Dr. Metin Yerebakan, genel sekreterliğini Kenan Bozgeyik üstleniyor. Bu akşam katılımcılar onuruna verilecek resepsiyon ve akşam yemeğiyle başlayacak şuranın resmi açılışı yarın Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun açılış töreninde birer konuşma yapması bekleniyor.

Şuranın ilk günkü toplantısında, öğleden sonra da bakanlar düzeyinde Bosna Hersek, Bulgaristan, Irak, Hırvatistan, İran, Suudi Arabistan, Kanada, Danimarka, Makedonya, Libya, Fas, Romanya, Japonya, Suriye, Azerbaycan, Ukrayna ve İtalya'nın katılımıyla bir oturum gerçekleştirilecek.

Şurada, kara, deniz, hava ve demir yolları ile kent içi ulaşım, iletişim ve inter model konularında yerli ve yabancı akademisyenler ile uzmanların katılımıyla toplantılar düzenlenecek.

Şuranın etkin ve verimli bir içerikle gerçekleştirilmesi için, çalıştaylar, paneller ve sektör komiteleri oluşturuldu. Şura çalışmaları sonunda "Hedef 2023" dokümanı şekillenecek. Ulaşım ve haberleşme sektörünün ihtiyaç duyduğu 2023 vizyonu somut hale getirilmiş olacak.

İlk defa Türkiye'nin komşularının da katılacağı şurada ulaşım ve haberleşme platformu oluşturulup, ortak projeler konuşulacak. Şuranın kapanış töreninde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın birer konuşma yapması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap