Yeni kapılar ticarete nefes aldıracak

UND Yönetim Kurulu Başkanı Nuhoğlu, "Irak'ta yeni sınır kapılarının açılması ticarete nefes aldıracak" açıklamasını yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin Irak'ta sınır kapı sayısının 4'e çıkarılacağına dair açıklamasının sektör tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Irak'ta yeni sınır kapılarının açılması ticarete nefes aldıracak" ifadesini kullandı. 

Nuhoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için transit geçiş sorunlarının çözülmesi gerektiğine dikkati çekerek, Irak'ta açılacak yeni kapıların ticarete can suyu olacağını bildirdi. 

Irak'a açılan tek kapı olan Habur'dan günlük 2 bin giriş, 2 bin de çıkış olmak üzere toplam 4 bin aracın geçtiğini ifade eden Nuhoğlu, "Suriye'ye de sadece Cilvegözü kapısından geçiş yapılabiliyor. Yaşanan sorunlara rağmen Irak ve Suriye'den talepler artmaya devam ediyor. Sayın Bakanımızın Habur Gümrük Kapısının kapasitesinin artırılması ve Irak'a yönelik taşımalarımızda alternatif kapıların oluşturulması adına gerçekleştirdiği girişimler için müteşekkiriz. Bu gelişmeler, özellikle Irak'a taşıma yapan sektör temsilcilerimiz tarafından da heyecanla karşılandı" değerlendirmesinde bulundu. 

İhracatın Türk ekonomisi için olmazsa olmaz niteliği taşıdığına işaret eden Nuhoğlu, şunları kaydetti: 

"Büyümenin neredeyse tamamının ihracatla gerçekleşmesi ekonomimiz için çok büyük bir gelişme. Ülkemizin Onuncu Kalkınma Planı kapsamında 'Taşımacılıktan Lojistiğe Öncelikli Dönüşüm Programı' hedefleri doğrultusunda girişimlerine devam eden sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'yi ve bürokratlarımızı kutlamak gerekiyor. 

Ülkemizin ve sektörümüzün daha sağlıklı bir geleceğe kavuşmasında Onuncu Kalkınma Planı Hedefleri belirleyici bir rol oynayacak olup, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi adına yapılacak her türlü girişim ve sağlanacak her katkı, ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşması yolunda sektörümüz tarafından minnetle karşılanacaktır." 

Bu konularda ilginizi çekebilir