10 °C

Yunanistan Türkiye'yi nasıl etkiler?

Maliye Bakanı Şimşek Yunanistan'ın Euro'dan çıkışının Türkiye'ye doğrudan etkisinin son derece sınırlı olacağını söyledi.

Yunanistan Türkiye'yi nasıl etkiler?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yunanistan'ın Türkiye'ye etkisini değerlendirdi. Şimşek "Yunanistan'ın Euro'dan çıkışının bize yansımaları olur mu?" sorusu üzerine, bu durumun Türkiye'ye doğrudan etkisinin son derece sınırlı olacağını söyledi. Yunanistan'ın başarılı olmasını ve istikrar içerisinde sorunlarını çözmesini umduklarını belirten Şimşek, "Popülizmin sonu felakettir. Sadece Yunanistan'da değil, her yerde böyledir" diye konuştu. Yunanistan'ın Euro'dan çıkışının Türkiye'ye doğrudan etkisinin sınırlı olacağını ama dolaylı etkileri olabileceğini belirten Şimşek, "Zaten bütün dünya ekonomisinde hissediliyor. Ama ben o olasılığı düşük görüyorum" dedi. "Yunanistan Euro Bölgesi'nden çıkabilir mi?" sorusuna Şimşek, "Avrupa'nın bu konuya siyasi yaklaştığını, dolayısıyla o nedenle Euro'dan çıkış olasılığını düşük görüyorum. Avrupa bu konuya rasyonel bir zeminde bakmıyor. Siyaseten yaklaştığı için, AB siyasi birlik projesi çerçevesinde baktığı için çıkış olasılığını düşük görüyorum ama sıfır değil" yanıtını verdi. 

Zeybekci: Yunanistan'dan talep gelirse değerlendirilir

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de "Yunanistan'dan bir yardım talebi gelirse Türkiye bunu ciddi olarak değerlendirebilecek kapasitededir ve değerlendiririz" dedi. "Türkiye'nin böyle bir gücü var mı?" sorusuna Zeybekci, "Var tabi. Böyle bir talep geldiğinde Türkiye bunu ciddi olarak değerlendirir" yanıtını verdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap