18 °C

Yurt dışı üretici fiyat endeksi yüzde 4,69 arttı

TÜİK, yurt dışı üretici fiyat endeksinin ağustosta aylık bazda yüzde 4,69 oranında artış gerçekleştiğini açıkladı.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi yüzde 4,69 arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi Ağustos'ta aylık yüzde  4,69 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4,69 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,92 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,20 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,31 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri  madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4,74 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 4,69 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış kağıt ve kağıt ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler  kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 7,15), motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) (yüzde 7,04), diğer ulaşım araçları (yüzde 6,18) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -3,51) de bir önceki aya göre endeksin en fazla düşüş gösterdiği alt sektör oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış sermaye mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Ağustos ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında ve yıllık artış da dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap