9 °C

Yurtiçi piyasalar PPK haftasına Hazine ihaleleri ile başlıyor

Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaparken, yurt içi piyasalar perşembe günü açıklanacak Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararı öncesinde bugün ve yarın yapılacak Hazine ihalelerine odaklandı

Yurtiçi piyasalar PPK haftasına Hazine ihaleleri ile başlıyor

İSTANBUL - Küresel piyasalar yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaparken, yurtiçi piyasalar perşembe günü açıklanacak Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararı öncesinde bugün ve yarın yapılacak Hazine ihalelerine odaklandı. 

ABD'de hisse senedi piyasaları geçen haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izleyerek günü yükselişle tamamlarken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2.50 seviyelerinin hemen üzerinde dengelendi. Dow Jones endeksi cuma günü yüzde 0.17 yükseliş kaydederken, haftalık bazda ise önceki hafta kapanışına göre yüzde 0.73 değer kaybetti. Geçen hafta veri gündeminin zayıf olması nedeniyle dalgalı bir seyir izlenen hisse senedi piyasalarında bu hafta hareketlenecek veri takviminin yön üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Avrupa tarafında bugün açıklanacak Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, geçen hafta Portekiz finans sistemi ile ilgili yaşanan tedirginliğin piyasa tarafından şimdilik askıya alındığını, bu konu ile ilgili yeni haberlerin sert dalgalanmalara neden olabileceğini kaydediyor. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0.07 artışla tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0.27, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0.35 ve Portekiz'de PSI 20 endeksi yüzde 0.62 yükseliş kaydetti.

Yurtiçi piyasalar geçen hafta küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışarak haftalık bazda yüzde 2.36 yükseliş kaydederken, analistler, bu hafta Hazine ihaleleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK faiz kararının yön üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor. Hazine, çarşamba günü yapacağı 11.8 milyar liralık borç ödemesi öncesinde bugün 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli, yarın ise 2 ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu ile 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli toplam 5 tahvil ihalesi yapacak. Analistler, BIST 100 endeksinin 79.000 puan üzerinde tutunması durumunda sırasıyla 80.000 ve 81.500 seviyelerinin direnç olarak gündemde olacağına değinerek, olası düşüşlerde ise 77.000 - 77.500 bölgesinin ana destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.