6 °C

Zincir mağazalara tanınan süre uzatıldı

Perakende zincir mağazaların kendi markalarını yönetmelik hükmüne uygun hale getirmesi için tanınan süre uzatıldı.

Zincir mağazalara tanınan süre uzatıldı

Büyük veya zincir mağazaların satışa sundukları mağaza markalı ürünlerin ilgili yönetmeliğe uygun hale getirilmesi için verilen süre bir yıl daha uzatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 6 Ağustos 2016'da yürürlüğe giren yönetmelikte bir yıl olarak belirlenen büyük veya zincir mağazaların satışa sundukları mağaza markalı ürünleri yönetmeliğe uygun haline getirmeleri için verilen süre bir yıl daha uzatıldı.

Büyük veya zincir mağazalar, söz konusu sürede yurt içinde üretilen ve hızlı tüketim malı niteliği taşıyan mağaza markalı ürünlerin üstünde veya ambalajlarında, perakende işletmenin adı, unvanı veya markasının yanı sıra üreticinin tercihine göre üreticinin adı, unvanı ya da markasına da yer verecek. Ürünün üzerinde veya ambalajında hangi büyük veya zincir mağaza adına üretildiği de belirtilecek.

Mağaza markalı ürünlerin üzerinde veya ambalajında üreticinin adı, unvanı veya markası, mağaza markasıyla aynı yazı karakterinde, bu yazının en az yüzde 25'i punto büyüklüğünde ve parantez içinde, uygun ve kolay okunabilir şekilde yer alacak. Üreticinin adı, unvanı ya da markasına ilişkin rakam, harf, kelime, işaret ve semboller eksiksiz, okunabilir, gerçeğe uygun ve karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.