17 °C

Zorlu 130 milyon euroluk krediye imzayı attı

Rotor Elektrik, Osmaniye'deki rüzgar santrali projesinin finansmanında kullanılacağı kredinin 55 milyon eurosunu IFC, 45 milyon eurosunu EBRD ve 30 milyon eurosunu EIB'den aldı

Zorlu 130 milyon euroluk krediye imzayı attı

 

İSTANBUL - Zorlu Enerji Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Rotor Elektrik, 130 milyon euroluk kredi anlaşmasını imzaladı.

Rotor Elektrik AŞ'den yapılan açıklamada, kredi anlaşmasını, şirketin, Osmaniye'deki rüzgar santrali projesinin finansmanında kullanılmak üzere, Uluslararası Finans Kurumu (International Finance Corporation - IFC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD), Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank - EIB), Denizbank ve HSBC ile imzaladığı bildirildi.

Açıklamada, 55 milyon eurosu IFC, 45 milyon eurosu EBRD ve 30 milyon eurosu EIB tarafından sağlanan kredide, Denizbank ve HSBC'nin garantisinin bulunduğu belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"135 MW kapasiteli Osmaniye santralinin, 2009 yılının ikinci yarısında üretime başlaması planlanıyor. İlk türbini bu yılın şubat ayında kurulan santralin altyapı çalışmaları 2008 yılında başladı. 2009 yılının ilk yarısında 15 türbinin elektrik üretimine hazır hale gelmesi ve santralin 2009 yılı sonunda tamamen işletime alınması hedefleniyor. 200 milyon euro toplam yatırım miktarı ile kurulacak santralin, tam kapasite ile çalışmaya başladığında, yılda yaklaşık olarak 500 milyon kilovat saat elektrik üretmesi bekleniyor."

"Santralimiz, enerji sektörü için önemli bir atılım"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji'nin faaliyetlerine ivme kazandıracak finansal işbirliklerini, global krize rağmen gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Zorlu Enerji Grubu'nun, enerjide dışa bağımlılık konusunda çözüm arayışları içinde olduğunu vurgulayan Bursa, şöyle devam etti:

"Yenilenebilir enerjinin, sürdürülebilirliğin ülkemiz ve dünya için taşıdığı önemi iyi biliyor ve büyüme hedeflerimizde önceliği yenilenebilir enerji yatırımlarına veriyoruz. Yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarımızı en verimli şekilde ülkemize kazandırmayı temel ilke olarak benimsiyoruz. Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde inşası devam eden rüzgar santralimizin, ülkemiz enerji sektörü için önemli bir atılım olduğuna inanıyoruz."

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş ise bu projede yer alarak, Zorlu Enerji Grubu'nun profesyonel yönetimine ve hayata geçirdiği başarılı projelere duydukları güvenin altını bir kez daha çizmiş olduklarını belirtti.

Ateş, DenizBank olarak, yenilenebilir kaynaklarla üretilecek bir megawatt elektriğin dahi Türkiye'nin geleceği açısından çok büyük değer taşıdığına dikkati çekerek, "Bugüne kadar yaklaşık 1000 megawattlık yenilenebilir enerji projesi finanse ettik. Bundan sonra da bu alana yatırım yapanlara destek sunmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap