Zorunlu Bireysel Emeklilik TBMM’ye sunuldu

Zorunlu bireysel emeklilik ve varlık yönetim şirketi kurulması ile ilgili düzenlemeleri içeren tasarı Meclis'e gönderildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

ANKARA – İşçilerin itirazlarına neden olan ve çalışanların maaşlarından zorunlu olarak para kesilerek, onlar adına bireysel emeklilik hesabı açılmasını düzenleyen yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. 45 yaşın altında SGK Kanunu 4A (ücretli olarak çalışanlar) ve 4C (memur ve işçi dışındaki kamu sözleşmelileri) çalışan herkes kapsama alındı. 4B kapsamındaki esnaf ve işverenler kapsamda değil. 

Sunulan tasarı, açıklanan taslaklardan önemli farklılıklar içeriyor. Buna göre daha önce 6 ay olan zorunlu olarak kesinti yapılacak süre, tasarıda 2 ay olarak düzenlendi. 

Yine daha önce 100 TL kesileceği açıklanmıştı. Ancak sunulan tasarıda “prime esas kazanç” tutarının yüzde 3’ü kadar kesinti yapılması hükmü konuldu. 

Zorunlu bireysel emekliliğe işçinin talepleri arasında bulunan “devlet katkısı” da geldi. Ancak devlet katkısı 2 ay içinde vazgeçmeyenlere verilecek. Devlet katkısı oransal olarak ödenecek. 

Vazgeçmeyip sistemde kalanlara devlet bir defaya mahsus 1000 TL katkı yapacak. Bu kişiler 10 yıl sistemde kalırsa ilave olarak biriken tutarın yüzde 5’i kadar bir para daha alacak.