16 °C

'Cari açık yüzde 4'ün altına inebilir'

Morgan Stanley, Türkiye için "Cari işlemler açığı/GSYH oranı 2016'da yüzde 4'ün altına inebilir" açıklamasında bulundu.

'Cari açık yüzde 4'ün altına inebilir'

Türkiye'de bugün açıklanan Kasım ayı cari işlemler dengesi rakamlarını değerlendiren Morgan Stanley, cari işlemler açığının piyasa betlentisine ve kendi tahminlerine paralel geldiğine, açıklanan açık rakamının Ağustos 2010'dan bu yana görülen en düşük açık olduğuna dikkat çekti. 

2015'te cari işlemler açığında ana yönlendiricinin düşük enerji fiyatları olduğuna işaret eden Morgan Stanley, Kasım ayında enerji dışı cari işlemler açığının oldukça güçlü olmaya devam ettiğini de  vurguladı. 

Cari işlemler açığının Aralık ayında yüzde 31 azalarak 4,7 milyar dolar olduğunu tahmin ettiklerini belirten Morgan Stanley, 2015 yıl sonu itibariyle açığı 32,6 milyar dolar, açık/GSYH oranını yüzde 4,5 tahmin ettiklerini ifade etti. Morgan Stanley, "Bu beklenti gerçekleştiği takdirde cari işlemler açığı/GSYH oranı 2009 krizi dışarıda bırakıldığınoda 2005'ten bu yana görülen en düşük seviyeye inecek" değerlendirmesini yaptı. 

Petrol fiyatlarının cari seviyelerde kalması halinde cari açık/GSYH oranının 2016'da yüzde 4'ün de altına ineceğini tahmin eden Morgan Stanley, sıkı makro ihtiyati duruşu gevşetmye yönelik tedbirlerin dış açıkta iyileşmeyi sınırlayabileceği uyarısında da bulundu. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.