9 °C

'Ha gayret Merkez Bankası'

Büyüme rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Merkez Bankamıza buradan diyoruz ki; 'ha gayret'. TL'nin değerlenerek, ihracatın üzerinde negatif baskı oluşturmasını engelleyelim'" dedi

'Ha gayret Merkez Bankası'

ANKARA - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekteki büyüme rakamlarına ilişkin, "Bu büyüme rakamları bizi haklı çıkarmıştır. Allah'a şükürler olsun ki Türkiye büyümesine devam edecektir" dedi.

Zeybekci, Bakanlık Toplantı Salonu'nda, Schleswig-Holstein Eyaleti Ekonomi, Çalışma, Ulaştırma ve Teknoloji Bakanı Reinhard Meyer ve Hamburg Eyaleti Ekonomi, Ulaştırma ve İnovasyon Bakanı ve Bağımsız Hansa Şehri Hamburg Senatörü Frank Horch ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Büyüme rakamlarını değerlendirdi

Bir gazetecinin "Türkiye'nin büyüme rakamları açıklandı. Yıl sonu ile ilgili öngörünüz nedir" şeklindeki sorusu üzerine Zeybekci, "Büyüme rakamları Türkiye açısından son derece önemli. 6 ay oldu bakanlığa başlayalı. Farklı bir şey söylemeyeceğim. Türkiye büyümek, üretmek, ihracatını ve istihdamını arttırmak zorunda olan bir ülke. Bunları bildiğimiz için ekonomi politikalarımızı ona göre belirliyoruz. Büyüme rakamları ile 33 Avrupa ülkesi arasında en hızlı büyüyen ülke olduk. Henüz 3'ü açıklanmadı ama 25 AB üyesinden daha hızlı büyüdük. Türkiye, 1. çeyrek büyüme verisi açıklanan 19 G-20 ülkesinden daha hızlı büyüdü. Türkiye, OECD'de büyümesi açıklanan ülkelerden daha fazla büyüdü" diye konuştu.

'Türkiye büyümesini eksiye düşürmeden devam ettirecek'

Türkiye'nin yılın ikinci çeyreğinde de aynı şekilde büyümesini sürdüreceği öngörüsünde bulunan Bakan Zeybekci, "Türkiye büyümesini eksiye düşürmeden devam ettirecektir" değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci, milli gelirde 2016 için hedeflenen 12 bin 600 dolarlık yüksek gelir seviyesi çizgisinin 2015 yılı sonu itibariyle yakalanabileceğini söyledi. Diğer bir gazetecinin "Avrupa Merkez Bankasında faiz indirim kararı söz konusu oldu. Bunun ihracata ve büyümeye etkisi konusunda değerlendirmeniz nedir" şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Avrupa Merkez Bankası'nın faizde almış olduğu adım, Türkiye için son derece önemli. 2015 yılında Fed'in faiz arttırımına gidebileceği kararı, Türkiye'de faizlerin aşağı doğru gitmesinin önündeki zorluk, mazeret oluşturuyordu. Dolayısıyla bu açıklama Türkiye için çok büyük bir avantaj yarattı. Avrupa Merkez Bankası'nın bu açıklamasıyla Türkiye, finansal anlamla çok rahatlayan bir ülke oldu. Bu Türkiye'ye yoğun bir şekilde para akışının sağlanmasıyla, TL'nin aşırı değerlenmesi riskini de beraberinde getiriyor. Biz, TL'nin bu seviyelerini son derece uygun olarak görüyoruz. TL'nin aşırı değerlenmesini, ihracatın üzerinde bir risk olarak görüyoruz. Böyle bir riski hiç istemiyoruz.

"Piyasa aşağı yönlü faiz eğiliminin desteklenmesi lazım"

Onun için, faizin bir an önce, mazereti de kalmadı, piyasa aşağı yönlü faiz eğiliminin desteklenmesi lazım. Merkez Bankamıza buradan diyoruz ki; 'ha gayret'. Bir ön görüyle, piyasanın önüne düşerek, faizi aşağıya çekerek, bu riski ortadan kaldıralım. TL'nin değerlenerek, ihracatın üzerinde negatif baskı oluşturmasını, ithalatı cazip hale getirmesini engelleyelim."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.