'Türkiye'nin "işçisizlik problemi" var'

Üretimde çalışacak nitelikli insan bulmakta zorlandıklarını söyleyen Sanayi Bakanı Işık, "Üretim yapıyoruz ama şu anda Türkiye'nin 'işçisizlik problemi' var" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KOCAELİ - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Artık üretim yapıyoruz ama üretimde çalışacak nitelikli insan bulmakta zorlanıyoruz. Sanayi Bakanı olarak, şu anda Türkiye'nin bir işsizlik problemi varsa bir de 'işçisizlik problemi' var" dedi. 

Gebze ilçesinde, Beylikbağı Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi'nde, burasının tanıtımı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Işık, Pembegüllü'nün ilçede zor koşullarda hizmet verdiğini belirterek, merkeze onun adının verilmesinin önemli olduğunu söyledi. 

"Nitelikli insan bulmakta zorlanıyoruz"

Gebze'de, sanayide nitelikli personel bulmakta zorlandıklarını aktaran Işık, "Meslek kursları açıyoruz. Artık üretim yapıyoruz ama üretimde çalışacak nitelikli insan bulmakta zorlanıyoruz. Sanayi Bakanı olarak, şu anda Türkiye'nin bir işsizlik problemi varsa bir de 'işçisizlik problemi' var. İşsizlik problemimizin temelinde de eğitimsizlik var" değerlendirmesinde bulundu. 

"Artık çok güçlü bir Cumhurbaşkanı ve güçlü bir Başbakan var"

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından Türkiye'de yeni bir dönem başladığını belirten Işık, şöyle konuştu: 

"Artık çok güçlü bir Cumhurbaşkanı ve güçlü bir Başbakan var. İnanıyorum ki 2015 seçimlerinde sizler desteğinizi devam ettirirsiniz, 2019'a kadar güçlü bir iktidar size hizmet etmeye devam eder. Bunlar şunun için önemli; dünyanın hızlı gittiği dönemlerde Türkiye maalesef siyasi istikrarsızlık, iç karışıklıklar, kardeş kavgaları sebebiyle çok zaman kaybetti. Dünyanın koştuğu dönemde biz yürümekte bile zorlandık. O zaman fark açıldı. Son 12 yılda dünya yürürken biz koşuyoruz. Mesafeyi her geçen gün kapatıyoruz. Koşunun devam etmesi için istikrarın devam etmesi lazım." 

Etiketler