6 °C

ABD'nin haftalık ham petrol stokları arttı

ABD'de haftalık ham petrol stokları 0,6 milyon varil arttı.

 ABD'nin haftalık ham petrol stokları arttı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre, geçen hafta 0,6 milyon varil (yüzde 0,1) artışla, 486,1 milyon varile ulaştığını açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 2 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 2,3 milyon varil artış göstermişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı.

Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 20 bin varil azalışla 8,77 milyon varile geriledi.

Ülkenin ham petrol ithalatı ise söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 304 bin varil azalışla 8,17 milyon varile düştü.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu haftada 1,6 milyon varil (yüzde 0,7) azalarak 227,1 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,3 milyon varil artış olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki hafta 1,3 milyon azalmıştı.

Haftalık ham petrol stoklarının artış göstermesinin ardından, küresel piyasalarda petrol fiyatlarında kısa süreli düşüş görüldü.

ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 53,80 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 56,95 dolara kadar geriledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.