11 °C

Tüketici güveni ağustosta düştü

Yıla 66,9 oranında başlayan tüketici güven endeksi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,3'lük düşüşle 71,1 değerini aldı.

Tüketici güveni ağustosta düştü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azaldı; temmuz ayında 71,3 olan endeks ağustos ayında 71,1 oldu.

Maddi durum beklentisi değişmedi

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ağustos ayında aynı düzeyde kalarak 91,9 olarak gerçekleşti. Bu durum, hanehalklarının gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisinde bir önceki aya göre önemli bir değişiklik olmamasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi temmuz ayında 95,7 iken, ağustos ayında yüzde 2,3 oranında artarak 97,9 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin oranının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında azalarak ağustos ayında 72,4 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali düştü

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 4 oranında azaldı. Temmuz ayında 23,3 olan endeks, ağustos ayında 22,4 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığına işaret etti.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.