21 °C

Yurtdışı üretici fiyatları yüzde 1,17 arttı

YD-ÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,17, yıllık bazda ise yüzde 9,82 arttı

Yurtdışı üretici fiyatları yüzde 1,17 arttı

ANKARA - Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,17, yıllık bazda ise yüzde 9,82 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı.  

Buna göre, YD-ÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,17, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,82 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,55 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,60, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,17 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde

Ağustosta bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,65), ana metaller (yüzde 3,40), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 2,51) oldu.

Buna karşılık aynı dönemde endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörleri; yüzde 0,92 ile elektrikli teçhizat, yüzde 0,64 ile kok ve rafine petrol ürünleri ve yüzde 0,29 ile diğer ulaşım araçları oluşturdu.  

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ağustosta en yüksek aylık artış ara malında ve en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.