12 °C

'Coca Cola 140 dolar, petrol 79 dolar'

Ekonomi Muhabirleri Derneği toplantısında konuşan İran Büyükelçisi Alireza Bikdeli, petrolün güçlü ülkelerde olması durumunda fiyatının bu kadar düşmeyeceğini söyledi

'Coca Cola 140 dolar, petrol 79 dolar'

HÜSEYİN GÖKÇE / ANKARA 

İran Büyükelçisi Alireza Bikdeli,  Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin toplantısında hızla düşen petrol fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Petrol fiyatlarının düşmesinin dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirten Bikdeli şöyle konuştu;

“Petrol eğer güçlü ülkelerde olsaydı fiyatı görürdünüz. Daha yüksek olurdu. Bugün bir varil petrol 159 litreden oluşuyor ve fiyatı 79 dolar. Bir varil Coca Cola ise 140 dolar. Yine 1 varil şalgam 182, ayran 190 zeytinyağı 2 bin 370 dolara satılıyor. Bir varil parfüm ise 1.5 milyon dolar."

Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin önemine de değinen Bikdeli, 2015 sonu için 30 milyar dolarlık ticaret hedefi konulduğunu söyledi. Bikdeli, enerjinin yanı sıra bankacılık sektöründe de iş birliğini güçlendirme ve ticarette milli paranın kullanımına yönelik görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Türkiye’de 3 bin İranlı şirketin faaliyet gösterdiğini ifade eden Bikdeli, iki ülkenin büyük hedeflerle uğraşması gerektiğini kaydetti. 

Türkiye ile İran arasındaki tır geçişlerine ilişkin yapılan haberlerin mevcut sorunun abartılması olduğunu aktaran Bikdeli, 10 gün içerisinde yeni sistemin devreye gireceğini ve sorunun çözüme kavuşacağını açıkladı. Bikdeli yeni sistemde her iki tarafın tırlarının depolarının mühürleneceğini aktardı. Yeni sistemde her iki ülke tırları sınırdan geçerken mühürlenerek sadece kendi deposundaki yakıtı kullanabilecek. 

'Müşteriyi memnun etmek lazım'

İran Ankara Büyükelçisi Bikdeli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin iki ülke arasındaki tahkim sürecine ilişkin sorularını yanıtlayan Bikdeli, sonuç ne olursa olsun her iki tarafında kabul edeceğini söyledi. Bikdeli, tahkimle birlikte yeni miktarda gaz alımının da görüşülebileceğini kaydetti. Türkiye gibi iyi bir müşterinin memnuniyetinin karşılanması gerektiğini dile getiren Bikdeli, “İran gazının Avrupa’ya geçişi konusunda Türkiye tek yol değil. Ama en iyi güzergahtır” diye konuştu.

'Fırtınayı engellemek lazım'

Obama’nın Suriye ile ilgili siyasetinin Türkiye ve İran’ı mutlu etmemesi gerektiğine dikkat çeken Bikdeli, “Bölge dışı ülkeler bizim aramızı açmak için uğraşıyor. Bölgedeki müdahaleleri bizim çözmemiz gerekiyor. İsrail’in güvenliğinde kimi kurban etmeleri gerekirse onu kurban ederler. Suriye ve Esed sorunu Ortadoğu’nun sorunu değil. Esed yanlış yaptıysa bile Suriye halkı geleceğini kendi belirlemeli. Eğer fırtınayı engelleyemezsek  döner bizim ülkelerimi de çevreler” şeklinde konuştu.

'IŞİD güç boşluğundan yararlandı'

Büyükelçi Bikdeli, IŞİD ile mücadele Türkiye ile beraber işbirliğine hazır olduklarını belirtirken örgütün Kuzey  Irak ve Suriye’deki güç boşluğundan yararlandığını söyledi. Bikdeli bu boşluğun giderilmesi için çok daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.