28 °C

'Tüm şartları kabul edecek'

Financial Times, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın kreditörlerin hafta sonu masaya koyduğu şartları kabul edeceğini yazdı.

'Tüm şartları kabul edecek'

Yunanistan müzakerelerinde önemli bir gelişme yaşandı.

Financial Times, Çipras’ın dün gece Eurogroup’a yolladığı mektuba ulaştı.

Gazete, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın kreditörlerin hafta sonu masaya koyduğu şartları kabul edeceğini yazdı.Gazetede yer alan habere göre, Çipras neredeyse tüm konularda taviz verecek.

Haberde, Yunanistan Başbakanı kreditörlerin kurtarma teklifini birkaç koşulla kabul ettiğini yazılı olarak iletti. Reuters’a konuşan bir Euro Bölgesi yetkilisi, Yunanistan ile yeni kurtarma programı üzerinde uzlaşının Atina'nın AMB'ye borcunu ödemesi gereken 20 Temmuz'dan önce teorik olarak mümkün olduğunu belirtti. 

Piyasalarda pozitif hava

Financial Times gazetesinin Yunanistan Başbakanı Çipras'ın kurtarma programına ilişkin taleplerinden vazgeçtiği ve kreditörlerin neredeyse tüm şartlarını kabul etmek üzere olduğu haberi Avrupa tahvil faizlerini geriletti. Haberin ardından piyasalarda hava pozitife döndü.  Almanya'nın 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi 3 baz puan yükselişle günün zirvesi olan yüzde 0.81'e yükseldi. İspanya, İtalya ve Portekiz'in 10 yıllık tahvillerinin getirisi günün dip seviyesine geriledi. Avrupa borsalarındaki yükseliş hız kazandı, Euro Stoxx 50  endeksi yüzde 1.7 yukarıda, Londra'da FTSE 100 endeksi yüzde 1,37, Frankfurt'ta Dax yüzde 2,04 ve Paris'te Cac-40 yüzde 2,34 artıda. Euro, dolar karşısında günün zirvesi olan 1.1172'ye yükseldi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap