17 °C

'Yabancı' bankalardan kaçıyor

Yabancı yatırımcılar Mart ayında Borsa İstanbul'da 510 milyon dolar net satış yaptı. Bankalarda ağırlıklı yabancı fon satışları dikkat çekti

'Yabancı' bankalardan kaçıyor

Yabancı yatırımcılar Şubat ayında Borsa İstanbul'da 510 milyon dolar net satış gerçekleştirdi. Böylece yıl başından bu yana yabancı yatırımcılar net 838 milyon dolar ile satış gerçekleştirmiş oldu.

BIST-100 endeksi ise Mart ayında TL bazında yüzde 3.9, Reuters hesaplamalarına göre dolar bazında yüzde 7.2 değer kaybetmişti.
              
Borsa İstanbul tarafından Cuma akşam yayımlanan verilere göre, yabancı yatırımcıların Mart ayında net alım yaptığı ilk üç hisse 76.9 milyon dolar Tüpraş, 62.2 milyon dolar ile Net Holding ve 21.1 milyon dolar ile Soda Sanayi oldu.

En çok satış bankalardan 
              
Öte yandan en çok net satış yapılan hisseler ise bankalar oluşturdu. Vakıfbank'ta net satışlar 120.8 milyon dolar, Akbank'ta 106.3 milyon dolar, Halkbank'ta  ise 101.8 milyon dolar oldu.
              
Yabancı yatırımcıların ulusal ve ikinci ulusal pazar, gözaltı pazarı, kurumsal ürünler, gelişen işletmeler piyasası ve serbest işlem platformunda geçen ayki alım işlemleri 9.88 milyar dolar olurken, satım işlemleri 10.39 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap