15 °C

'Yatırımcı düşüşün devam edeceğine inanıyor'

Altın ve Para Piyasaları uzmanı Yıldırımtürk, "Altın fiyatlarındaki gerileme bu şekilde devam ederse belki de yaz aylarında çeyrek altının fiyatı 120 liraya kadar düşecek" değerlendirmesinde bulundu.

'Yatırımcı düşüşün devam edeceğine inanıyor'


İSTANBUL - Altın ve Para Piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, son günlerde altın fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte fiyatların Şubat fiyatlarından daha aşağıda olmasına rağmen, tüketicilerin alım için beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırımtürk, yaşanan hareketin satışları olumlu etkilemesini beklediklerini, ancak düşüş hızlı olduğu için tüketicinin de beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

Yıldırımtürk, şubat ayındaki düşüş sırasında yoğun alımlar olduğunu hatırlatarak, "Ancak şu anda o fiyatların da aşağısında olmasına rağmen, tüketici biraz daha beklemeyi tercih etmiş durumda... Ayrıca düşüşler daha çok yeni, duyanlar az sayıda... Bugünden itibaren satışlarda artışlar olabilir" dedi.

Altındaki düşüşü fırsata çevirmek amacıyla düğün mevsimi için kendisine hediyelik altın stoğu yapmayı düşünen tüketiciler için Yıldırımtürk, şu tavsiyelerde bulundu:

"Bu şekildeki alıcıları daha önce de uyardık, şimdi 150 liradan alıyorlar ama düğün mevsiminde belki de 135 liradan alacaklar. Benim beklentilerimden daha hızlı bir gerileme söz konusu oldu, bu gerileme bu şekilde devam ederse belki de yaz aylarında çeyrek altının fiyatı 120 liraya kadar düşecek. Ama bu gerilemeyi ben çok kalıcı görmüyorum."


Nisan ayı içinde tepki alımlarının gelebileceğine işaret eden Yıldırımtürk, ''Mayıs ayında bir miktar toparlanma olabilir ancak yaz aylarında, düğün mevsiminde her halükarda altın fiyatlarının daha düşük olacağını ifade edebilirim. Bu düşüşlerde kısa vadeli stok yapmak çok doğru değil, ama tasarruf amaçlı uzun vadeli birikimler için her fiyattan altın alınması olası, ona bir şey diyemeyiz" ifadelerini kullandı.

Bu arada altının onsu bugün yüzde 2 yükselişle 1.367 dolardan işlem görüyor. Kapalıçarşıda ise çeyrek altın 128, Cumhuriyet altını 528 liradan el değiştiriyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap