8 °C

153 şirket 16 milyar lira temettü verecek

Son birkaç aydır not artırımı beklentileriyle rekor üzerine rekorların kırılmasıyla yüzü gülen Borsa yatırımcısı, şirketlerin temettü ödemeleriyle de ihya olacak.

153 şirket 16 milyar lira temettü verecek

 

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

İSTANBUL - 2013 yılı sermaye piyasaları açısından 'özel' bir yıl olarak tarihe geçecek. Gerek ülkenin not artırımları gerek de piyasalarda yaşanan 'bahar' havası, gerekse de Borsa İstanbul'daki yapılanma bu yılın farklı anılmasına neden olacak. Piyasalarda faizler hiç görmediği seviyelere inerken, Borsa endeksi de tarihinin en yüksek seviyelerine yükseldi ve adeta 100 binlere adım adım yaklaşıyor. Piyasalarda bu havanın esmesinde açıklanan bilançolar da etkili olurken, hisse bazında hareketlilik de dikkat çekiyor. Özellikle yüksek temettü ödeyen şirketlerdeki volatilite dikkatlerden kaçmıyor. Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bugüne kadar açıkladığı bilançolarına göre, toplam 153 şirket temettü ödeyeceğini açıkladı. Bu şirketler, 1 milyar lira bedelsiz hisse ve 12,8 milyar lirası da nakit olmak üzere toplam 13,8 milyar lira temettü ödeyerek, bu anlamda da yeni bir rekor kırılacak.

13.8 milyar liralık temettü

2012 yılında Borsa şirketlerinin net satışları yüzde 10,4 oranında artışla 434 milyar TL'ye yükselirken, faaliyet karı yüzde 7,7 artışla 37,1 milyar TL'ye, net karları da yüzde 33,6 yükselişle 45,8 milyar TL'ye ulaştı. Şirketlerin mali performanslarındaki bu yükseliş 2013 yılında 2012 yılı karından kar payı ödemelerine de yansıdı. Bu kapsamda, 2012 yılında nakit ve/veya hisse senedi şeklinde temettü ödeyen şirket sayısı 132 iken 2013 yılında bu rakam 153'e yükseldi (borsa şirketlerinin yaklaşık yarısını oluşturuyor). Benzer şekilde, temettü ödeyen şirket sayısındaki artışa paralel olarak şirketlerin ödedikleri temettü tutarları da yükseliş kaydederek, toplam ödenen temettü tutarı yüzde 16,5'luk artışla 11,9 milyar TL'den 13,8 milyar TL'ye ulaştı.

16 milyar TL ile yeni rekor

Piyasada, Turkcell'in tahminen 2 milyar liralık bir temettü ödemesi yapacağı konuşuluyor. Böylece Borsa İstanbul'un toplam temettü ödemesinin 16 milyar lirayı bulmasıyla yeni bir rekor kırması bekleniyor. 2012 yılında 2011 yılı karından hisse senedi olarak verilen temettüler de dahil 10,9 milyar lira temettü dağıtan şirketler 2008 yılından bu yana genel olarak 11 milyar lira seviyesinde bir temettü ödemesi gerçekleştirmişti.

En yüksek temettü Türk Telekom'dan

2012 yılının en yüksek temettüsünü 2 milyar 413 milyon 280 bin lira ile Türk Telekom dağıtacak. Türk Telekom'u 964 milyon lira ile Türkiye Petrol Rafinerileri, 665 milyon lira ile İş Bankası C, 596 milyon lira ile Garanti Bankası, 570 milyon lira ile Akbank izliyor.

Benzer ivme artarak sürecek

Henüz açıklanmamış olsa da, Turkcell'den de yaklaşık 2 milyar TL tutarındaki temettü ödemesiyle 2013 yılını rekor seviye olan 16 milyar TL tutarında temettü ile tamamlanmasını beklediğini söyleyen Eti Menkul Kıymetler Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen, Türkiye ekonomisindeki iyileşmenin devam etmesi, faizlerdeki rekor düşük seviyelerin ve yatırım yapılabilir ülke statüsüne geçmenin yatırımlar yoluyla iç piyasanın canlanmasına yardımcı olacağını belirterek, bu durumun başta bankaların karlılığı olmak üzere şirketler üzerindeki olumlu etkisinin sürdüreceğini ve ilerleyen yıllarda da temettü ödemelerinin benzer ivmeyle artışını devam ettirmesini beklediğini ifade etti.

temettu14.jpg

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap