18 °C

'29 milyar euroluk birleşme'ye komisyon engeli

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Londra Borsası ve Deutsche Börse arasındaki 29 milyar euroluk birleşmeye finansal piyasalarda tekel oluşacağı gerekçesiyle izin vermedi.

'29 milyar euroluk birleşme'ye komisyon engeli

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Londra Borsası ve Deutsche Börse arasındaki 29 milyar euroluk şirket birleşmesine onay verilmediğini duyurdu.

Avrupa ekonomisi için iyi işleyen finansal piyasaların çok önemli olduğunu vurgulayan Vestager, finansal piyasaların rekabetçi olarak çalışmasının bütün ekonomiye fayda sağladığını kaydetti.

Vestager, Avrupa'daki mevcut finansal piyasaların az sayıda büyük oyunculardan meydana geldiğini belirterek, "Kaygılarımız çok ciddi. Londra Borsası ve Deutsche Börse aynı hizmetleri sunuyor. AB'de birleşmelerin rekabeti zayıflatmaması gerekiyor. Biz önerilen tekliflerle söz konusu birleşmeyi kabul edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Birleşme konusunda yapılan incelemelerde sabit gelir takas odası işlemlerinin endişeye neden olduğunu vurgulayan Vestager, "Taraflar, bizim rekabet kaygılarımız karşısında uygun çözüm önerileri ortaya koyamadıkları için AB Komisyonu bu birleşme teklifine izin vermemeye karar verdi." diye konuştu.

Geçen yıl mart ayında Deutsche Börse ve Londra Borsası, birleşme konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamış, bu kapsamda İngiltere'de "UK TopCo" isimli yeni bir şirket kurulacağı belirtilmişti. Söz konusu yeni şirketin Frankfurt ve Londra'da iki yönetim merkezi bulunacağı, bu şirkette LSE'nin yüzde 45,6, Deutsche Börse'nin ise yüzde 54,4'lük paya sahip olacağı kaydedilmişti.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını veya bir şirket birleşmesinin piyasalara etkilerinin ne olacağını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. Komisyon, söz konusu incelemede rekabete aykırı bir durum tespit ederse buna yönelik tedbirler alabiliyor ve şirket birleşmelerini engelleyebiliyor.

"Nadir bulunan bir fırsat kaçtı"

Öte yandan Deutsche Börse Denetim Kurulu Başkanı Joachim Faber, komisyonun kararına tepki gösterdi.

Faber karar sonrası yaptığı ilk değerlendirmede, nadir bulunan bir fırsatın kaçtığını belirterek, "Avrupa'da küresel bir pazar altyapı sağlayıcısı oluşturmak ve Avrupa'nın finansal piyasalarının küresel rekabet gücünü güçlendirmek için nadir bulunan bir fırsat kaçtı." ifadesini kullandı.

"Kararını gözden geçirmesini bekliyoruz"

Londra Borsası Grubu da (LSEG) engelleme kararına ilişkin olarak, "Bu birleşme, Avrupa'da dünyanın lider piyasa altyapısının kurulması için bir fırsattı." değerlendirmesinde bulundu.

LSEG'den yapılan açıklamada, "Londra Borsası Grubu, AB Komisyonunun borsaların birleşmesini engelleme kararını üzüntüyle karşılamaktadır. AB Komisyonunun kararının detaylarını gözden geçirmeyi bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap