15 °C

ABD'de enflasyon Fed hedefini yakaladı

ABD'de enflasyon şubatta yaklaşık 5 yıl aradan sonra Fed'in yüzde 2 hedefini yakaladı.

ABD'de enflasyon Fed hedefini yakaladı

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, kişisel harcamalar şubatta önceki aya kıyasla yüzde 0,1 yükseldi. Son iki ayda harcamalara yönelik piyasa beklentisi yüzde 0,2 artış seviyesindeydi. Beklentileri karşılamayan kişisel harcamalar, Amerikalı tüketicilerin yükselen güvene rağmen temkinli davrandığına işaret etti.

Öte yandan, kişisel gelir verileri şubatta beklenti paralelinde yüzde 0,4 yükseldi. Ülkede kişisel harcamalar ve gelirler böylece üst üste 12 ay artmış oldu.

Enflasyonda hedef yakalandı

Verilere göre, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi şubatta aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,1 arttı.

ABD ekonomisinde enflasyon, beklentileri karşılayan PCE fiyat endeksiyle Nisan 2012'den bu yana ilk kez yüzde 2 hedefini de aşmış oldu.

Şubatta çekirdek PCE fiyat endeksi aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,8 yükseldi.

Fed'in 5 yıl aradan sonra yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının önemli bir gelişme olduğunu belirten analistler, buna karşın, yıllık çekirdek enflasyonun hala yüzde 1,8 seviyesinde seyretmesinin enflasyon hedefinin sürdürülebilirliğine yönelik soru işaretleri oluşturduğunu vurguluyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.